• coffee

6 mocnych powodów, dla których warto pić kawę

Giuseppe Verdi powiedział kiedyś: „Kawa to balsam dla serca i ducha” i jest w tym wiele prawdy! Kawa nie tylko pobudza nas do działania. Jakie jeszcze są powody, dla których warto spożywać przynajmniej filiżankę tego aromatycznego napoju?

1. Pobudza do działania

Jest to najczęstszy powód, dla którego pijemy regularnie kawę. Kofeina podnosi ciśnienie i przyspiesza akcję serca. Co więcej, kofeina blokuje receptory przekazujące w mózgu informacje o zapotrzebowaniu na sen. W efekcie nie czujemy zmęczenia i jesteśmy bardziej ożywieni.

2. Jest źródłem przeciwutleniaczy

Ziarna kawy są bogatym źródłem przeciwutleniaczy – zawierają ich nawet więcej niż ziarna kakao! Przeciwutleniacze są niezwykle istotne dla ludzkiego organizmu, niszczą one bowiem wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia. Dodatkowo chronią komórki przed uszkodzeniami oraz likwidują stany zapalne mogące przyczynić się do rozwoju poważniejszych chorób (nawet nowotworów!). Co ciekawe, ludzki organizm przyswaja zdecydowanie więcej tych substancji z kawy niż z innych produktów, takich jak owoce czy warzywa.

3. Pomaga w redukcji wagi ciała

Kofeina jest jedną z niewielu naturalnych substancji posiadających działanie odchudzające. Na podstawie przeprowadzanych badań stwierdzono, że regularne spożywanie kofeiny może zwiększyć tempo przemiany materii nawet o 20% i przyspieszyć spalanie tłuszczu. Nic dziwnego więc, że wiele suplementów wspomagających odchudzanie zawiera w składzie kofeinę.

Oczywiście aby w pełni wykorzystać tę właściwość należy pamiętać, że nie można pić kawy z dodatkiem cukru, słodkich syropów czy śmietanki, bowiem wszystkie te dodatki zawierają dużo kalorii.

4. Zmniejsza ryzyko depresji i poprawia samopoczucie

Kawa to doskonały sposób na poprawienie złego samopoczucia. Po jej wypiciu wzrasta poziom dopaminy oraz serotoniny, które są odpowiedzialne za pozytywny nastrój. Ale kawa nie tylko zmniejsza nasze przygnębienie – pomaga zredukować stres i zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję.

5. Pomaga poprawić krążenie krwi

Udowodniono, że picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych nawet o 30%. W efekcie komórki są lepiej dotlenione, co poprawia naszą wydolność i kondycję fizyczną.

6. Zmniejsza objawy choroby Parkinsona

Badania przeprowadzone przez doktora Ronalda Postumy wykazały, że picie kawy pomaga zapobiegać chorobie Parkinsona, ale może nawet redukować objawy choroby u osób, u których już została zdiagnozowana.

Jak widać kawa jest źródłem ważnych dla ludzkiego organizmu substancji, pozytywnie wpływa na naszego ducha oraz ciało. Poprawia nasze samopoczucie i wpływa korzystnie na koncentracje oraz zdolności zapamiętywania. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko delektować się ulubionym napojem.

2018-04-16T10:54:53+02:00