• coffee

Arabika i robusta –najpopularniejsze kawy na świecie

Kawa jest napojem, który rządzi światem – codziennie miliony ludzi pije ją o różnych porach w różnych ilościach. W Europie kawa pojawiła się na początku XVII wieku i od tej pory króluje na europejskich stołach. Na całym świecie istnieje ponad 500 rodzajów kawy, te zaś posiadają około 6000 odmian! Jednak produkcja opiera się głównie na dwóch gatunkach: arabice oraz robuście. Czym charakteryzują się te odmiany?

Na świecie dominują mieszanki kaw

Bardzo rzadko można trafić na napój przygotowany na bazie tylko jednej odmiany ziaren. Większość spożywanych na świecie kaw to mieszanki różnych gatunków. Dzięki temu można stworzyć napary o różnych walorach smakowych, różniące się poziomem kwasowości, goryczy czy aromatem. Najczęściej spotykane są połączenia ziaren arabiki albo arabiki z robustą.

Różnice nie tylko smakowe

Różnice między gatunkami rozpoczynają się już przy ich uprawie. Arabika jest kawą, który ma większe wymagania klimatyczne: najlepiej rośnie w górskich rejonach, wymaga regularnego nawadniania, ziemi o niskim pH i temperatury oscylującej wokół 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo ma dłuższy okres wegetacji i jest mniej odporna na choroby oraz szkodniki. Natomiast robusta jest kawą łatwiejszą, przez co jednocześnie tańszą w uprawie. Można sadzić ją w niższych i łatwiej dostępnych rejonach. Rośnie też szybciej, a jej krzewy są wydajniejsze.

Arabika – królowa rynku

Kawa arabika jest gatunkiem, który zdecydowanie dominuje w kawowym biznesie: jej udział w światowej produkcji wynosi aż 70%, natomiast Robusty tylko 30%.

Arabika powszechnie uważana jest za szlachetniejszą z kaw. Ma delikatniejszy smak, zawiera również znacznie więcej olejków zapachowych niż ziarna robusty, przez co kawa jest bardziej oleista i aromatyczna. Jej smak jest harmonijny, łagodny i zrównoważony, niekiedy ma też korzenny bądź czekoladowy posmak. Ziarna tego gatunku cechuje duża kwasowość, przez co napój jest świeży i bardziej orzeźwiający. Jednocześnie arabika ma niską zawartość kofeiny: 0,8%-1,4%.

Robusta – źródło mocy

Ten gatunek (nazywany też kawą kongijską) cechuje większa gorycz niż w przypadku arabiki. Wyróżnia ją także ziemisty, lekko drewniany lub cierpki posmak. Ponadto robusta zawiera zdecydowanie więcej kofeiny niż ziarna arabiki – od 1,7% do nawet 4%! Robusta stosowana jest m.in. w mieszankach espresso – napar ma wtedy obfitszą i trwalszą piankę „crèma”.

Uważana za gatunek gorszej jakości, najczęściej jest stosowana w mieszankach kaw. Jednak jej subtelniejsze odmiany dostępne są również w czystej postaci. Robusta posiada opinię kawy gorszej od arabiki, lecz nie jest to słuszna ocena. Kawa ta, mimo, że wciąż niedoceniana przez kawoszy, jest bardzo wartościowa.

Którą wybrać?

To, jaką kawę wybierzemy jest oczywiście kwestią indywidualną. Wszystko zależy od naszych preferencji smakowych, a także sposobu przygotowania kawy. Przed zakupem warto sprawdzić, z jakich ziaren składa się mieszanka. Dzięki temu wybór odpowiadającej nam kawy będzie zdecydowanie prostszy, a smak zgodny preferencjami naszego podniebienia.

2018-04-16T10:54:53+02:00