• kawa flint espresso

Od czego zależy smak kawy?

Dobra, pobudzająca kawa to dla wielu podstawa każdego dnia. Nic dziwnego zatem, że każdemu kawoszowi zależy, aby napój ten smakował jak najlepiej. Tylko co dokładnie wpływa na smak kawy?

Pochodzenie ma znaczenie

Podstawowa kwestia to oczywiście gatunek (od którego zależy gorycz i smak kawy) oraz pochodzenie ziaren. Odpowiednie warunki uprawy sprawiają, że wegetacja przebiega wolniej, a kawa gromadzi największą ilość cennych wartości wpływających na walory smakowe.

Kawowiec ma specyficzne wymagania. Nie ma tutaj konkretnego podziału na pory roku, a wahania temperatury na obszarze upraw powinny być niezbyt duże (w przedziale 15-30 stopni Celsjusza). Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i niezbyt bogata w związki wapnia.

Istotna jest także wysokość położenia plantacji. Dla każdej odmiany wysokość ta jest nieco inna. Np. Arabikę uprawia się na wysokościach 900-2500 m. n.p.m., a Robustę na plantacjach znajdujących się 400-600 m. n.p.m.

Sposób zmielenia ziaren

Stopień zmielenia kawy warunkuje całkowitą powierzchnię styku ziarenek kawy z wodą podczas parzenia. Im drobniej zmielone ziarna, tym napój będzie mocniejszy i bardziej esencjonalny. Warto o tym pamiętać i dostosować poziom mielenia ziaren do naszych indywidualnych preferencji.

Niezależnie od tego, czy używamy ekspresu do kawy czy używamy innych metod parzenia kawy, lepiej mielić ziarna na bieżąco – dzięki temu aromat będzie intensywniejszy.

Woda

Tutaj trzeba uwzględnić dwie kwestie: twardość oraz mineralizację. Ze względu na to, że woda w ekspresie podgrzewana jest kilkukrotnie i to, co otrzymujemy w filiżance to prawie woda destylowana, nie zalecamy stosowania wody z butelki. Taka woda przysporzy nam jedynie kosztów związanych z odkamienianiem i czyszczeniem ekspresu, gdyż przy stosowaniu takiej wody czynności te należy wykonywać częściej niż ekspres nam to wskazuje. Co więcej, zawarte w wodzie minerały wpływają na walory smakowe kawy. Zbyt wysoka mineralizacja wody wiąże się z dużą goryczką. Dlatego też lepiej nie używać do parzenia kawy wody mineralnej.

Zalecamy także filtrowanie wody, dzięki czemu pozbędziemy się z niej nadmiaru niechcianych minerałów, a do tego uchronimy nasz ekspres przed odkładaniem się kamienia.

Temperatura parzenia kawy

Najważniejsza zasada: nie należy zalewać kawy wrzątkiem! Optymalna temperatura do parzenia kawy wynosi ok 80 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura (czyli powyżej 95 stopni Celsjusza) sprawi, że nie uzyskamy z kawy jej najbogatszego aromatu.

Jak sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia? Jeśli chcemy być bardzo precyzyjni, możemy mierzyć ją odpowiednim termometrem, jednak wystarczy po zagotowaniu wody odczekać około 2- 3 minuty. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest ekspres do kawy! Już najmniejszy (np. https://flintespresso.eu/produkt/gaggia-gran-deluxe/) zapewni nam idealne espresso przy zachowaniu optymalnej temperatury parzenia!

Odpowiednia proporcje

Kwestia ta wydaje się być dość oczywista, ale warto zwrócić na nią uwagę. Zbyt duża ilość wody w stosunku do ilości kawy sprawi, że napar będzie wodnisty i bez wyrazu.

Istotny jest też czas: im dłużej przelewa się wodę przez zmieloną kawę, tym więcej kofeiny się z niej wypłucze. Do tego każdy gatunek kawy posiada 3 smaki: słodki, gorzki oraz kwaśny. W trakcie parzenia kawy smaki pojawiają się właśnie w takiej kolejności. W związku z tym im dłużej będziemy przelewać wodę przez kawę, tym więcej kofeiny uzyskamy, a smak będzie bardziej kwaśny.

Tutaj warto zwrócić uwagę na kawę espresso, która uchodzi za najmocniejszą i najbardziej pobudzającą z kaw. Nic bardziej mylnego! Przez czas parzenia takiej kawy w ekspresie ciśnieniowym (około 30 sekund) otrzymujemy maksimum aromatu i niewielkie ilości kofeiny. Stąd też opinia najmocniejszej kawy błędnie kojarzona z ilością kofeiny.

2018-04-16T10:54:54+02:00