• cafe mocha

Czym się różni macchiato od latte macchiato? Przewodnik po kawach cz.2

Espresso, czarna i biała – czy świat kaw nie mógłby obejmować tylko tych trzech rodzajów? W ten sposób może pomyśleć tylko niezbyt wierny fan kawowych napojów. Bo wytrawny kawosz potwierdzi, że każda kawa jest inna, że flat white, macchiato i caffe latte to nie są po prostu „kawy z mlekiem”. Czasem różnice są wyraźniejsze, czasem subtelniejsze, ale zawsze istnieją, a każda z kaw cieszy smakiem i aromatem na inny sposób. Dziś na warsztat bierzemy kilka kolejnych rodzajów kaw i rozkładamy je na czynniki pierwsze. Czym jest mocha, a co kryje się pod tajemniczą nazwą marochino? Odpowiadamy!

Macchiato

Mała, prosta kawa w postaci jednego espresso z odrobiną spienionego mleka. Na charakter kawy wskazuje już sama jej nazwa – macchiato w języku włoskim oznacza ‘splamiony’. Macchiato to po prostu espresso splamione mlekiem ?

Latte macchiato

Nazewnicze podobieństwo to poprzedniej pozycji nie jest przypadkowe – latte macchiato to również espresso z mlekiem, ale przyrządzone na inny sposób. To nie do kawy dolewa się mleka, lecz do gorącego, spienionego mleka wlewa się kawę. Prawidłowo wykonane latte macchiato dzieli się w szklance na trzy warstwy. Cześć mleka zostaje na dnie, na środku znajduje się espresso wymieszane z pozostałą częścią mleka, na wierzchu zaś mamy mleczną pianę. Całość ma nie mniej niż 200 ml, może i mieć i więcej. Napój powinien być podany w wysokiej, przezroczystej szklance.

Marochino

Tę nazwę spotykamy w kawiarniach zdecydowanie rzadziej, prawda? Marochino przygotowuje się poprzez zaparzenie espresso, dodanie do niego kakao lub syropu czekoladowego, a na końcu uzupełnienie małą porcją spienionego mleka. Napój wywodzi się z Aleksandrii we Włoszech. Marochino to określenie na skórę w kolorze jasnego brązu – taką właśnie barwę ma ta kawa!

Mocha

Znacznie popularniejszy niż marochino wariant czekoladowej kawy. Powstaje na bazie caffe latte. Aby otrzymać mochę, należy dodać do espresso czekoladę w płynie bądź w proszku, a następnie zalać całość gorącym, spienionym mlekiem. Wierzch dekoruje się dodatkowo bitą śmietaną.

Mocha breve

Amerykański wariant kawy mocha. Różnica polega na tym, że zamiast spienionego mleka i bitej śmietany do kawy dodaje się mleko wymieszane ze śmietanką.

Irish coffe

Dość popularna w Polsce kawa, która sprawdza się zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. W jej skład wchodzi espresso z porcją whiskey i brązowego cukru oraz bita śmietana na wierzchu. Charakterystycznym i niezbędnym elementem kawy po irlandzku jest pokal – szklanka do… piwa, w której serwuje się ten napój. W polskich kawiarniach częściej spotyka się irish coffe z likierem Bailey’s niż z whiskey. Likier jest łagodniejszy, więc kawę z jego dodatkiem pije się lżej.

Caffe lungo

Tym razem – dla odmiany – będzie bez słodkich lub alkoholowych dodatków. Lungo to „długie” espresso. Powstaje nie jak americano, przez dolanie do espresso gorącej wody, ale poprzez przedłużony proces parzenia. Za normalne espresso uznajemy 25-30 ml kawy, lungo zaparzamy aż do uzyskania 50-60 ml naparu. Nie jest to jednak kawa tak skoncentrowana, jak klasyczne espresso. Dłuższe parzenie sprawia, że kawa staje się delikatniejsza.

Freddo

Idealna kawa na lato – podawana na zimno! Wbrew pozorom freddo nie powstaje poprzez zalanie ziaren kawy zimną wodą, lecz przez zaparzenie espresso w ekspresie do kawy – jak w przypadku każdej innej kawy na jego bazie. Metod przygotowania tzw. kawy mrożonej jest wiele. Jednym z prostszych może być wrzucenie do szklanki kilku kostek lodu i zalanie ich świeżo zaparzonym espresso. Czasem dodaje się do tego odrobinę alkoholu, np. brandy.

Nie czytałeś pierwszej części naszego przewodnika po kawach? Zapraszamy do nadrobienia zaległości. W artykule omawiamy podstawowe rodzaje kaw, takie jak espresso, americano i caffe latte.

2018-04-16T10:54:48+02:00