• ekspres ciśnieniowy

Jak dbać o ekspres ciśnieniowy

O higienę i czystość ekspresu należy dbać regularnie, niezależnie czy używamy ekspresu kolbowego czy automatycznego. Dzięki temu zaparzona w nim kawa, za każdym razem będzie tak samo smaczna, a ponadto zapewnimy długą żywotność naszej maszynie. Codzienne zabiegi, takie jak wypłukanie układów spieniających, wyczyszczenie dyszy, używanie filtrowanej wody to podstawy. Dzięki nim poważniejsze przeglądy można przeprowadzać nieco rzadziej.

Filtruj wodę, używaj dobrej kawy!

Filtrowanie wody wpływa nie tylko na kondycję ekspresu ciśnieniowego, ale przede wszystkim na smak przygotowanej kawy. W dużej części Polski woda wprost z kranu jest twarda, zawiera dużo mikroelementów, które osadzają się w czajnikach czy na garnkach. Podobnie jest w przypadku ekspresu ciśnieniowego. Kamień z niefiltrowanej wody osadza się w bojerze lub termo bloku, w grupie zaparzającej, na uszczelkach i oczywiście w rurkach doprowadzających wodę. Kamień ma negatywny wpływ na działanie ekspresu, zatyka przepływ wody i spowalnia jej nagrzewanie. Dbając o higienę ekspresu, zwłaszcza tego z wbudowanym młynkiem, należy unikać ziaren smakowych. Kawy smakowe pod koniec procesu palenia nasączane są olejkami i cukrami. Te w trakcie mielenia, pod wpływem działających na nie sił, oblepiają żarna młynka. Lepkie żarna przyciągają drobinki kawy, wskutek czego z czasem tworzą się złogi, które grożą nawet blokadą młynka.

Czyszczenie ręczne

Istnieją dwa sposoby czyszczenia żaren. W przypadku jeśli młynek nie jest wbudowany do ekspresu, można go rozkręcić i wyjąć  żarna, a  następnie wyczyścić je szczotką i odtłuścić bezwonnym alkoholem. Kiedy jednak młynek jest częścią ekspresu, jedynym sposobem jest użycie specjalnego granulatu, który usunie resztki starej kawy, zneutralizuje smaki i zapachy, a również odtłuści jego wnętrze. Równie istotne jest czyszczenie grupy i bloku zaparzającego.  Do wyczyszczenia tych części wystarczy odrobina specjalnej chemii do czyszczenia i tak zwane ślepe sitko. Dzięki temu po wsypaniu proszku i zapięciu kolby do grupy, a następnie uruchomieniu ekspresu, w sitku powstanie roztwór, który oczyści wszystkie prysznic, a również odpływ i całą grupę.

2017-02-22T21:48:53+01:00