• kawa

Dlaczego kawa z ekspresu jest lepsza od kawy parzonej i rozpuszczalnej?

Podobno najzdrowszą kawą jest kawa… zbożowa. Oczywiście napój bezkofeinowy o smaku kawy, nie ma tych właściwości, których szukamy, sięgając po filiżankę. Jeśli nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i możemy pić kawę – warto przygotowywać ją w taki sposób, by była najlepsza dla naszego orgazmu, a także najsmaczniejsza!

Dla zdrowia…

Lekarze są zgodni: najzdrowsza kawa to ta przygotowana w ekspresie ciśnieniowym, ponieważ w ten sposób ziarna kawy najkrócej znajdują się w gorącej wodzie. Im dłuższy kontakt ziaren z wrzątkiem, tym do naparu przechodzi więcej szkodliwych substancji, m.in. związków eterycznych. Tu warto od razu zaznaczyć, że świeżo mielona kawa wykazuje więcej prozdrowotnych właściwości od kawy rozpuszczalnej czy kupnej mielonej. Osoby, które dbają o swoją wagę, powinny unikać kaw rozpuszczalnych typu „2 w 1” lub „3 w 1” – są wysokokaloryczne, a w ich składzie znajduje się dużo dodatków chemicznych.

Kawa parzona z dodatkiem mleka także nie pozostaje obojętna dla naszego zdrowia. Ma negatywny wpływ na żołądek, gdyż kwasy zawarte w kawie działają na białko w mleku, utrudniając trawienie.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego zdecydowanie wygrywa ranking najzdrowiej przygotowanej kawy (i nie tylko ten ranking!). Jak dwa lata temu dowiedli naukowcy z Harvardu, osoby, które piją tak przygotowaną kawę, żyją dłużej, rzadziej cierpią na choroby sercowe i neurologiczne, a także na cukrzycę typu II. Ponadto kawa jest bogatym źródłem antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki wpływające negatywnie na nasz wygląd (przyspieszają proces starzenia) i zdrowie organizmu.

…i smaku!

Kawa z ekspresu ciśnieniowego ma także największe walory smakowe. Dlaczego? Wpływa na to ciśnienie parzenia oraz idealna temperatura. Jeśli temperatura parzenia jest zbyt wysoka – kawa może mieć gorzki i kwaśny posmak, natomiast jeśli zbyt niska – w smaku będzie niejaka, a także mało aromatyczna. Wpływ na smak kawy ma także stopień zmielenia kawy. Młynki wbudowane do ekspresu można regulować tak, by smak kawy był dla nas najodpowiedniejszy. Jeśli jest zbyt mocna – ustaw mniejszy stopień mielenia i na odwrót. Polecanymi ekspresami domowymi są produkty firmy Gaggia, natomiast doskonałym sprzętem do biura będzie profesjonalny ekspres Saeco Idea Restyle wyposażony w zintegrowany system cappuccinatore umożliwiający spienianie mleka i kawy w tym samym momencie.

Oczywiście na smak kawy mają wpływ również ziarna, które kupujemy – ich smak zależy m.in. od miejsca pochodzenia i stopnia palenia. Powinniśmy pamiętać także o ich właściwym przechowywaniu. Ze zwietrzałych ziaren nigdy nie uzyskamy smacznej, zdrowej kawy.

Warto zapamiętać tych kilka porad i cieszyć się najsmaczniejszym i najzdrowszym rodzajem ukochanego napoju większości ludzi na świecie! ?

2020-02-20T13:17:34+01:00