• kubek

Ekspres do kawy – zakup czy dzierżawa?

W domu, w biurze, w restauracji. Kawy lubimy napić się wszędzie! Wiadomym jest, że nie ma nic lepszego niż kawa z ekspresu – tak profesjonalnie parzonej kawy wymagamy od kawiarni, chętnie pijemy taką w pracy, a i w domowych warunkach pozwalamy sobie na nią coraz częściej. O ile jednak na prywatny użytek ekspres raczej kupujemy, to w przypadku kawiarni i biura możemy zdecydować się także na dzierżawę. Czym charakteryzuje się wynajem ekspresów do kawy? Jakie są wady i zalety zarówno kupna, jak i dzierżawy ekspresu?

Dzierżawa ekspresu polega na użytkowaniu ekspresu należącego do producenta lub usługodawców wynajmujących i serwisujących ekspresy, w zamian za stałą miesięczną opłatę. Opłata ta to tak naprawdę koszt kawy, którą zobowiązujemy się kupować od producenta. Współpraca opiera się na podpisaniu umowy określającej, jaką minimalną liczbę kaw dzierżawca musi sprzedawać miesięcznie, jaki model ekspresu otrzymuje i jak długo będzie go wynajmował.

Dzierżawa. Dlaczego warto? Na co uważać?

Dzierżawa ekspresów do kawy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają jednorazowo tak dużego budżetu, by kupić ekspres na własność. Chętnie korzystają z niego także początkujący przedsiębiorcy, którzy nie są pewni powodzenia podjętego biznesu i nie chcą gromadzić zbyt wiele wartościowego sprzętu gastronomicznego na własność. Podobnie biura, które nie otwierają się na stałe, a jedynie czasowo, np. na czas trwania pojedynczego projektu. W takich sytuacjach nie musimy się martwić, czy używany przez nas ekspres w ogóle się sprzeda, a jeśli tak, to za jaką kwotę.

Drugą bardzo ważną zaletą dzierżawy jest bezpieczeństwo i gwarancja ciągłości pracy. Wraz z wynajmem oferowany jest bowiem także serwis. Jeśli sprzęt ulegnie awarii, technicy szybko zainterweniują, a gdy zajdzie taka potrzeba, udostępnią na czas naprawy sprzęt zastępczy. My nie ponosimy z tego tytułu dodatkowych kosztów!

Jednak zanim zdecydujemy się na wynajem, musimy rozważyć, jakie mamy zapotrzebowanie na kawę w biurze czy restauracji. Nie chodzi o to, że jeśli kawa jest w twoim lokalu tylko dodatkiem, to nie możesz pozwolić sobie na dzierżawę. Chodzi o takie dobranie modelu ekspresu i sporządzenie takiej umowy, by dostarczana co miesiąc kawa i moce przerobowe ekspresu nie były ani za duże, ani za małe. Do kilkuosobowego biura nie wstawimy przecież zaawansowanego sprzętu na 100 kaw dziennie. Jak wybrać najbardziej optymalny sprzęt? Jeśli podejmiesz współpracę ze sprawdzoną firmą wynajmującą ekspresy, możesz liczyć na fachowe doradztwo ze strony jej ekspertów.

A może jednak kupno?

W przeświadczeniu większości z nas posiadanie czegoś na własność jest o wiele lepsze niż wynajem. Wystarczy spojrzeć, jak w naszym kraju wygląda rynek mieszkań. Nawet jeśli jesteśmy zwolennikami własności, nie warto zrażać się do wynajmu ekspresu. To przecież idealna opcja, by przetestować możliwości danego modelu, jeśli nie jesteśmy do niego przekonani. Podobnie, gdy nie możemy dokonać wyboru pomiędzy kilkoma modelami – dzierżawa pozwala nam sprawdzić wszystkie, jeden po drugim, a następnie kupić ten, który przypadł nam do gustu najbardziej!

2018-04-16T10:54:50+02:00