• ekspres do kawy

Jakie funkcje powinien mieć automatyczny ekspres do kawy?

Wielość modeli ekspresów do kawy może przyprawić o zawrót głowy. Który z nich wybrać, gdy chcemy kupić ten jeden jedyny, skrojony na miarę naszych potrzeb ekspres? Suche dane na stronie producenta, jak liczba parzonych przez ekspres kaw czy rodzaj młynka nie powiedzą nam za wiele, jeśli nie będziemy mieli porównania z właściwościami innych modeli i jeśli zabraknie nam podstawowej wiedzy na temat tych właściwości. Jakie zatem funkcje może mieć ekspres do kawy? Które z nich są bardzo ważne, a które raczej fakultatywne? Przedstawiamy na przykładzie ekspresów Saeco!

Liczba dostępnych napojów

Espresso, lungo, cappuccino… Nie da się ukryć, w ekspresie automatycznym to bardzo ważne, by za jego pomocą można było przygotować wiele różnych wariantów kawy. Ekspresy Saeco oferują od 3 do nawet kilkunastu różnych napojów, które najczęściej przygotowuje się poprzez… wciśnięcie jednego przycisku z właściwym podpisem. Najlepiej będzie prześledzić szczegółowo dane techniczne różnych modeli i wybrać ten, za pomocą którego da się zaparzyć nasze ulubione rodzaje kaw.

Spienianie mleka

Ekspres automatyczny oczywiście powinien mieć funkcję spieniania mleka. Jednak funkcja ta może być mniej bądź bardziej zaawansowana. Najpopularniejszy ostatnimi czasy automatyczny system spieniania mleka – one touch cappuccino – posiada Saeco Lirika OTC. Dzięki niemu jednym kliknięciem przygotujesz pyszne cappuccino czy latte macchiato. Inny efektywny system – capuccinatore – dostępny w ekspresie Aulika Top HSC oraz Saeco Idea Restyle, pozwala na jednoczesne podawanie spienionego mleka i kawy!

Filtr wody

Kupując ekspres Saeco możemy wyposażyć go w filtr do wody, dzięki czemu przedłużymy jego żywotność oraz wydłużymy czas między odwapnieniami. Większość ekspresów Saeco przystosowana jest do filtrów Brita Intenza +, najnowsze modele Saeco zostały jednak przystosowane pod nowy system filtrowania Aqua Clean. Zarówno jedne, jak i drugie ekspresy po aktywacji filtra same poinformują nas o konieczności wymiany filtra. Należy pamiętać, że przy wymianie filtra należy wykonać odwapnianie.

Młynek

Bardzo ważna część ekspresu. Od stopnia i momentu zmielenia ziaren zależy przecież smak i aromat napoju. Ekspresy Saeco wyposażone są w młynki ceramiczne. Ceramika to optymalny materiał na młynek, bo jest trwały i umożliwia zmielenie kawy zawsze tak samo dobrze, jak przy pierwszym użyciu. Jednak oprócz samego materiału istotna jest także liczba stopni zmielenia ziaren. Młynek w ekspresie może mielić na 5, 10 lub 12 sposobów. Grubość zmielenia ma niebagatelny wpływ na walory zaparzonej kawy – powinniśmy dobierać ją indywidualnie do różnych napojów, w zależności od tego, jak długo ziarna mają kontakt z wodą oraz jaką temperaturę ma woda. Oczywiście w praktyce mało kto zmienia ustawienia młynka przy każdej kawie, wiele osób nie przykłada też aż tak dużej wagi do subtelnych niekiedy różnic w smaku naparów. To w pełni zrozumiałe, dlatego na rynku istnieją też takie modele, które zapewniają jedynie podstawy sposób mielenia (5 stopni).

Funkcje dodatkowe

Jak sama nazwa wskazuje, brak tych funkcji nie obniży znacząco jakości korzystania z ekspresu czy walorów smakowych kawy, ale… może za je nieco podwyższyć.

Każdy z produktów Saeco jest niezwykle intuicyjny w obsłudze. Proste menu i czytelne komunikaty znacznie ułatwiają korzystanie z tych produktów. Ponadto każdy z tych ekspresów posiada wyjątkowe funkcje dodatkowe. I tak w ekspresach Saeco Lirika Plus możliwe jest zainstalowanie filtru Brita Intenza+, dzięki któremu czas między odwapnianiem obiegu wody będzie wydłużony. Wszystkie modele Saeco wyposażone w funkcję One Touch Cappuccino mają także funkcję samoistnego czyszczenia obiegu mlecznego. Ekspresy Saeco Idea Restyle oraz Aulika Focus wyposażone są także w termoregulacyjną tacę, dzięki której nasze filiżanki kawy będą zawsze w idealnej temperaturze.
To jak? Kto ma ochotę na kawę? ?

2020-02-20T13:16:07+01:00