• historia kawy

Historia czarnego napoju

Kultura picia naparu z preparowanych ziaren kawowca narodziła się w XV wieku w Arabii. Z czasem zaczęła rozprzestrzeniać się na cały świat. Kawa pojawia się w Europie prawdopodobnie na początku XVII wieku. Można ją było spotkać w miastach takich jak Amsterdam, Londyn czy Hamburg. Jednakże dopiero duże zapasy kawy pozostawione przez Turków po oblężeniu Wiednia w 1683 roku zapoczątkowały kulturę jej picia. Obecnie kawę wypijemy zarówno w restauracji jak i w domu. Dzięki coraz bardziej profesjonalnym ekspresom kawowym, aromatyczny napój najwyższej jakości otrzymamy dosłownie w kilkadziesiąt sekund.

Europa i Ameryka

Arabski monopol rynku kawowego został złamany wraz z rozpoczęciem się epoki kolonialnej. Z czasem ziarna zostały przewiezione do Ameryki Południowej, gdzie europejscy możni zakładali swoje plantacje. Natomiast dwie kompanie wschodnioindyjskie: holenderska i brytyjska systematycznie importowały i rozpowszechniały ziarenka kawy. Z początkiem XIX wieku kawa stała się bardzo mocnym towarem na rynku handlowym. Pierwszą kawiarnię w Anglii otworzył w Oksfordzie w 1650 roku turecki Żyd – Jakub. W dwa lata później podobny lokal powstał w Londynie. Więcej czasu potrzebowała kawa na kontynencie. Na taki stan rzeczy miał wpływ fakt, że kawa była pochodzenia arabskiego, zatem niektórzy widzieli w niej dzieło szatana. Z czasem jednak napój zyskał na popularności, która przeniosła się również na Nowy Świat. W 1670 roku w Bostonie rozpoczęła działalność pierwsza kawiarnia.

Kawa w Polsce 

Do Polski kawa dotarła pod koniec XVII wieku i tutaj również nastręczała wielu kontrowersji. Niektórzy, jak Jan III Sobieski byli jej wielkimi smakoszami, inni jak Wacław Potocki potępiali czarny napój. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieki moda na kawę ogarnęła Gdańsk, gdzie zaczęły powstawać pierwsze kawiarnie. Na początku kawę w Polsce pijano na wzór wschodni, z czasem zaczęto dodawać do niej mleko, słodką śmietankę czy sól. Pod koniec XVIII wieku kawa po polsku, czyli mocny czarny napar z tłustą śmietanką, stała wśród cudzoziemców była równie rozpoznawalna, co polski chleb.

2017-02-22T22:05:50+01:00