• sport

Kawa a sport. Jak mała czarna pomaga osiągać coraz lepsze wyniki?

Legalny doping? Tak właśnie z przymrużeniem oka można nazwać kawę. Jednak jeszcze kilka lat temu sprawa nie była wcale oczywista. Od 2004 do 2010 roku Światowa Komisja Antydopingowa uznawała, że wysokie spożycie kofeiny przed startem sportowca jest jak zastosowanie środka dopingującego. Potwierdza to tylko jedno – kawa ma pozytywny wpływ na wyniki osiągane w sporcie. I o ile w tym uprawianym zawodowo lepiej z nią nie przesadzać (przynajmniej przed zawodami), to już w przypadku rekreacyjnej aktywności fizycznej możemy czerpać z jej dobrodziejstwa pełnymi garściami. Jak dokładnie wygląda w tym przypadku działanie kawy?

Kluczowa jest oczywiście zawarta w kawie kofeina, która zwiększa częstotliwość skurczów serca, a więc usprawnia procesy wymiany tlenowej organizmu. Poza tym powoduje wzrost stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi oraz spowalnia zużywanie glikogenu w mięśniach. W ten sposób możemy ćwiczyć dłużej i ciężej – mamy po prostu więcej energii!

Kawa wręcz niweluje zmęczenie, zarówno w trakcie wysiłku, jak i w kolejnych godzinach i dniach po nim. Chodzi tu przede wszystkim o zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Dzięki kawie zakwasy są zdecydowanie mniej dokuczliwe!

Nie sposób pominąć również wpływu kawy na samopoczucie i koncentrację. Dzięki małej czarnej stajemy się skupieni, bardziej czujni, wyostrzają się nasze zmysły i poprawia refleks. Efekt? Ćwiczymy bardziej precyzyjnie. W krótszym czasie możemy wykonać więcej poprawnych powtórzeń. Co do samopoczucia, kawa wyraźnie je poprawia. Stajemy się zmotywowani i pełni optymizmu. A jak wiadomo, w sporcie motywacja to podstawa, bez niej poległ już niejeden doskonale przygotowany technicznie zawodnik.

Kiedy należy wypić kawę, by wpłynęło to na jakość treningu?

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju trening wykonujesz. Jeśli planujesz krótki, lecz intensywny trening wytrzymałościowy (tabata, HIIT), kawę wypij na ok. 45 minut przed wysiłkiem. Jeśli jednak będziesz ćwiczyć co najmniej godzinę lub więcej, kawa przyda się najbardziej na 15-20 minut przed.

Jaką dawkę stosować?

Jak pokazują badania, poprawa wyników bez względu na trenowaną dyscyplinę następuje przy dawce 3-6 mg kofeiny na 1 kg masy ciała sportowca (jedno espresso 25-35 ml ma ok. 63 mg kofeiny). Stosując kawę jako naturalny wspomagacz treningowy, należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze kawa przyspiesza usuwanie wody z organizmu, dlatego podczas treningu musimy dodatkowo pić więcej wody. Druga sprawa to przyzwyczajenie organizmu do kofeiny, którą obserwuje się u osób spożywających znaczne ilości kawy każdego dnia. Nie przekraczajmy zatem bezpiecznej dawki (4-5 filiżanek naparu dziennie), a najlepiej raz na jakiś czas róbmy sobie kilkudniową przerwę od kawy. Wówczas najpełniej odczujemy, jak kawa pozwala nam osiągać kolejne sportowe szczyty! Bezpieczniej będzie pić napar z ekspresu do kawy, bo ma mniej kofeiny niż tzw. kawa po turecku. Trudniej wówczas o przedawkowanie kofeiny.

2018-04-16T10:54:52+02:00