• kawa mrożona

Kawa mrożona – metoda na gorące dni

Słońce i coraz wyższe temperatury sprzyjają większemu spożyciu chłodnych napoi – latem wiele osób rezygnuje z herbaty czy kawy i pije główne wodę oraz soki. Jednak istnieje również kawowe rozwiązanie, które ugasi pragnienie i przyjemnie nas ochłodzi. Odpowiedzią dla kawoszy jest oczywiście kawa mrożona!

Napój z tradycją

Co ciekawe, kawa mrożona nie jest czymś zupełnie nowym. Japończycy przygotowywali w ten sposób kawę już na początku XX wieku. Jednak za autora takiej formy kawy uważa się Greka, który stworzył ją przez przypadek: nie mając dostępu do ciepłej wody zmieszał kawę rozpuszczalną z zimną wodą. Nowa forma podania kawy, znana obecnie pod nazwą cafe frappe została zaprezentowana na targach w Salonikach w 1957 roku.

Kawa na zimno – czy to ma sens?

Przede wszystkim kawa mrożona nie tylko orzeźwia w ciepłe dni, ale także pobudza. Mimo, że serwowana na zimno, nie traci swoich właściwości i wciąż dodaje energii. Kawę na zimno można przygotowywać na wiele różnych sposobów – dzięki temu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Z łatwością przyrządzisz ją samemu

Dużą zaletą kawy mrożonej jest to, że jest bardzo łatwa w przygotowaniu, dzięki czemu bez problemu można ją przygotowywać samodzielnie w domu. Wystarczy zaparzyć kawę (może to być kawa sypana lub rozpuszczalna, chociaż ekspres do kawy również doskonale się tutaj sprawdzi) i ją schłodzić. Można zrobić to na dwa sposoby: odstawić napój i poczekać, aż wystygnie, lub dodać do niego kostki lodu i przyspieszyć cały proces. Aby lód nie rozwodnił napoju, można użyć kostek zamrożonej kawy – dzięki temu kawa stanie się jeszcze bardziej aromatyczna i intensywna w smaku. Następnie wystarczy wymieszać ją z mlekiem i dodać inne dodatkami, na które mamy ochotę. Do tego wystarczy nam shaker czy mikser, a nawet zwykła łyżeczka.

Kawa i deser w jednym? Czemu nie!

Kawa mrożona może być podawana na wiele sposobów – klasycznie (z mlekiem lub bez) lub z różnymi ciekawymi dodatkami. Wystarczy dodać do niej bitą śmietanę i gałkę lodów i już mamy przepyszny deser! Możliwości jest oczywiście więcej: karmel, owoce, smakowe syropy, wiórki kokosowe czy kawa z dodatkiem alkoholu (np. bardzo popularna kawa po irlandzku z dodatkiem whisky świetnie smakuje również na zimno; doskonale komponują się tutaj również likiery takie jak amaretto czy malibu).

W naszej ofercie dostępne są granitory, które pozwolą stworzyć napój mrożony idealny na upalny dzień. Do wyboru mamy tu sorbety, shake’i, a także herbatę i oczywiście kawę mrożoną. Wydzierżawienie takiego sprzętu umożliwi przygotowanie pysznego, orzeźwiającego napoju w bardzo krótkim czasie.

Podawana kawa na zimno to idealne rozwiązanie dla wszystkich kawoszy, którzy źle znoszą upały i w czasie wysokich temperatur nie piją gorących napoi. To także świetna opcja dla miłośników kawowych deserów. Niezależnie od wybranego przez nas wariantu mrożonej kawy ugasi ona pragnienie i zachwyci nas swoim wyjątkowym smakiem.

2018-04-16T10:54:52+02:00