• uprawa kawy

Miłośnik kawy z zawodu – krótka charakterystyka pracy baristy

Słowo barista ma polski, choć mniej popularny, odpowiednik – kawiarz. O kobiecie zajmującej się wybieraniem, parzeniem i podawaniem kawy pisał już nawet Adam Mickiewicz w poemacie „Pan Tadeusz.

Takiej kawy jak w Polszcze nie ma w żadnym kraju:
W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku
I zna tajne sposoby gotowania trunku (…)
.

Czy każdy może zostać baristą?

Chociaż nie ma studiów baristycznych (są kursy i szkolenia), wiele osób rzuca obrane kierunki zawodowe, by zatrudnić się w kawiarniach i barach na stanowisku baristy. Profesjonalista w dziedzinie przyrządzania kawy powinien być przede wszystkim człowiekiem otwartym na nowe smaki, z dużym zmysłem estetyki, a także komunikatywnym. Miłość do kawy jest podstawowym czynnikiem, który kwalifikuje do podjęcia takiej ścieżki zawodowej. Kursy i szkolenia dodadzą oczywiście zaplecza teoretycznego i praktycznego, jednak to ciekawość na różne smaki i aromaty kaw jest priorytetem.

Od zasady 4M do Latte art

Podstawową umiejętnością, którą powinien posiąść każdy barista, jest znajomość zasad 4M. Te pochodzące z Włoch reguły pozwalają na przygotowanie idealnego espresso. Kolejno pod literami „M” kryją się:

La Macchina – wysokiej jakości ekspres do kawy. Umiejętność jego obsługi, ustawienia parametrów, czyszczenia i konserwacji to podstawa, bez której trudno poradzić sobie w tym zawodzie.

La Maccinadosatore – młynek do kawy. W profesjonalnych ekspresach do kawy jest już wbudowany w urządzenie. Warto dowiedzieć się jednak, jak na smak napoju wpływa stopień zmielenia ziaren.

La Miscela – mieszanka, czyli kawa. Dobry barista powinien bez problemu orientować się w rodzajach ziaren – ich smaku, aromacie etc.

La Mano – ręka baristy, czyli umiejętności. Te przychodzą z czasem. Doświadczenie w tym zawodzie jest najważniejsze.

Od 4M do Latte art jest długa droga, jednak bez znajomości podstaw parzenia kawy nikomu nie uda się zdobyć kolejnego poziomu. Idealna kawa powinna nie tylko kusić smakiem, ale także wyglądem. Zmysł estetyczny jest niezwykle istotny w pracy baristy – techniki ozdabiania kawy są niezwykle różnorodne. Standardowych serc i rozet mogą nauczyć się nawet amatorzy, jednak prawdziwe latte art może być naprawdę widowiskowe. Nauka tej dziedziny wymaga jednak czasu, cierpliwości, a także wiedzy przekazanej przez bardziej doświadczone osoby.

Szranki z najlepszymi

W Polsce zawód baristy jest coraz bardziej doceniany. Najlepsi profesjonaliści mogą stawać ze sobą w szranki i wygrywać niezwykle atrakcyjne nagrody. Od 15 lat odbywają się Mistrzostwa Polski Baristów. Zwycięzca zostaje reprezentantem kraju w Mistrzostwach Świata. W ostatnich latach reprezentowali nas m.in. Agnieszka Rojewska, Katarzyna Zyzało, Izabela Popiołek, czy Sławomir Saran.

2019-03-21T13:44:33+01:00