• robienie espresso

Mistrz kawy – barista. Jak nim zostać?

Parzenie kawy to tak ważne zajęcie, że dziś w restauracjach i kawiarniach dla osób zajmujących się tą czynnością tworzy się osobne stanowiska pracy. Za nazwą barista nie kryje się jednak przypadkowy pracownik restauracji. To nie jest zwykły kelner. Barman. Kucharz ani pomoc kuchenna. Barista to fachowiec, który ma za sobą specjalistyczne szkolenie. Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju trudno było znaleźć w kawiarniach baristów z prawdziwego zdarzenia, dziś każdy lokal, który chce być traktowany „jak z prawdziwego zdarzenia” powinien zatrudniać baristę. Na czym dokładniej polega ten zawód? Kto może zostać baristą i jakich umiejętności potrzeba do wykonywania tej pracy?

Paradoksalnie nazwa „barista” nie oddaje dokładnie specjalistycznego charakteru pracy na tym stanowisku. Pochodzi z języka włoskiego, w którym oznacza po prostu osobę obsługującą klientów za barem. A więc nie tylko parzącą kawę, ale i wykonującą inne czynności związane z odbieraniem zamówień, ich przygotowywaniem i wydawaniem. Można jednak spojrzeć na to z drugiej strony. We Włoszech kultura picia kawy jest tyle silnie rozwinięta, że prawdopodobnie… każdy barman ma umiejętności baristy i dlatego tych kompetencji się nie rozdziela ?

„Specjalizować się w parzeniu kawy to może stażysta w urzędzie” – pomyślą pewnie niektórzy. Nic bardziej mylnego! Przygotowywanie dobrej jakości naparu nie polega przecież na zalewaniu fusów wrzątkiem. Barista dzięki odpowiednim szkoleniom wie, jak przechowywać kawę, jak ją mielić, jak obsługiwać różnego typu ekspresy do kawy oraz który z nich daje kawę o najlepszych właściwościach. Barista potrafi parzyć kawę alternatywnymi sposobami i nie rozkłada bezradnie rąk, gdy ekspres ulegnie awarii. Poza tym barista ma wiedzę na temat różnorodnych szczegółów parzenia oraz ich wpływu na efekt końcowy. Wie, jakiego rodzaju wody użyć, jaką temperaturę powinna mieć kawa, w czym ją podawać oraz oczywiście jak profesjonalnie przygotowywać różnorodne napoje na jej bazie. Z parzeniem kawy jest tak, że nawet najlepszy ekspres do kawy nie zdziała cudów, jeśli obsługuje go nieprawiona ręka. Im więcej zaparzonych kaw ma za sobą barista, tym większe ma prawo do nazywania się specjalistą w tym fachu.

Kolejny aspekt pracy baristy to tzw. kawowa sztuka, czyli tworzenie misternych wzorków i obrazków na powierzchni pianki z mleka na kawie. Umiejętności w tej dziedzinie można śmiało określić jako pokazową część pracy baristy, ale i to w jego pracy jest bardzo, bardzo ważne. Klienci wprost uwielbiają artystycznie przyrządzoną kawę – w końcu je się także oczami!

Czego jeszcze potrzeba, by być dobrym baristą? Na pewno wielkiej miłości do kawy! Ktoś, kto nie przepada za jej smakiem i na co dzień jej nie pija, zwyczajnie nie będzie w stanie wczuć się w pracę z kawą tak, jak jej wielbiciel. Pasja napędza ponadto do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i wytrwałej praktyki. Oby każdy z nas w odwiedzanych kawiarniach spotykał tylko takich baristów!

2018-04-16T10:54:49+02:00