• robienie espresso

Najczęstsze awarie, którym ulegają ekspresy do kawy

Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi. Tak samo jest ze sprzętem, który służy nam do pracy. Użytkowany, ma prawo się wyeksploatować i dotyczy to zarówno produktów tańszych, jak i tych z wyższej półki. Co pod wpływem intensywnej pracy zużywa się najczęściej w ekspresach do kawy? Oto charakterystyka typowych awarii, poparta doświadczeniem w pracy z ekspresami saeco. Warto wiedzieć, że częstotliwość występowania większości z nich można łatwo ograniczyć, jeśli będziemy się stosować do określonych zasad eksploatacji.

Kamień

Jeśli do parzenia kawy używamy wody mineralnej, w jego wnętrzu z biegiem czasu będzie się gromadziło coraz więcej kamienia. Ma to szereg negatywnych skutków, od zmiany konsystencji pianki na parzonym espresso i niekorzystnym zmianom smaku naparu, do wspomnianych uszkodzeń ekspresu. Woda przepływa przez urządzenie wolniej, bojler staje się mniej pojemny, ekspres traci możliwość podgrzania wody do właściwej temperatury. Powstają zatory, ekspres pracuje coraz głośniej i w którymś momencie najpewniej odmówi dalszego posłuszeństwa.

Jak zapobiegać tego typu problemom? Najlepiej używać wody nie mineralnej, a jedynie filtrowanej, w której nie ma tak wielu trudno rozpuszczalnych substancji. Poza tym regularnie, raz na dwa-trzy miesiące należy samodzielnie przeprowadzać zabieg odkamieniania. Wcześniej warto udać się do serwisu ekspresów do kawy i zakupić w nim potrzebne do tego celu środki. A skoro jesteśmy już przy serwisie – raz w roku ekspres warto oddać tam do profilaktycznego przeglądu.

Zatkanie bloku zaparzającego

Pozostałości po kawie przy dłuższym użytkowaniu mogą zapychać obieg. Wówczas ekspres podczas parzenia skrzypi i rozsypuje mieloną kawę dookoła bloku zaparzającego. Dlatego blok zaparzający powinien być przepłukiwany pod bieżącą, letnią wodą raz na dwa tygodnie. Co miesiąc należy też przeprowadzić odtłuszczanie ekspresu. Mechanizm zaparzający z czasem pokrywa się bowiem warstwą kawowego tłuszczu, który również może negatywnie wpływać na funkcjonowanie ekspresu. Nagromadzony olej kawowy usuniesz specjalnymi tabletkami.

Aby blok się nie zatarł, w jego częściach mechanicznych należy uzupełniać smar. Prowadnice bloku smarujemy nietoksycznym smarem spożywczym. Smar do bloku nanoś raz w miesiącu (przy parzeniu ponad 10 kaw dziennie), raz na dwa miesiące (gdy parzysz od 6-10 filiżanek) albo raz na cztery miesiące (przy rzadszym użytkowaniu, od 1 do 5 kaw na dzień). Smar należy też uzupełnić zawsze po zabiegu odtłuszczania lub dokładnego mycia bloku. Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo używasz smaru, obejrzyj właściwy filmik instruktażowy (znajdziesz go na stronie producenta ekspresu, osobny dla różnych modeli). Ponadto możesz skorzystać z usług serwisu, który oferuje szkolenia z czynności takich jak odkamienianie, odtłuszczanie, smarowanie.

Zalanie

Ekspres może zacząć szwankować lub całkowicie przestać działać, jeśli przez nieuwagę lub niedbalstwo zbyt mocno potraktujemy go wodą . Dzieje się tak najczęściej, gdy przypadkiem nalejemy wody do młynka, umieścimy mokre filiżanki na miejscach do ich podgrzewania lub gdy pojemnik na wodę uzupełniamy bez uprzedniego wyjęcia go z ekspresu.

Pamiętaj! Ekspres ma prawo ulegać awariom, ale na wiele z nich pracujemy my sami. Za staranność i właściwe traktowanie urządzenie na pewno odwdzięczy się dłuższym działaniem bez awarii.

2020-02-19T15:19:04+01:00