• kawa

Najważniejsze osoby, które przyczyniły się do powstania ekspresu ciśnieniowego

Kawa z ekspresu jest najsmaczniejsza i najzdrowsza! Właśnie dlatego kupujemy ekspresy do biura i do użytku domowego. Korzystamy codziennie z tych urządzeń – czy jednak mamy świadomość, że ekspresy to urządzenia, które wymyślono wieki temu? Zachęcamy do zapoznania się z ich fascynującą historią!

Początek historii ekspresu do kawy zaczyna się od niezwykłego pomysłu naukowca Benjamina Thompsona (który wynalazł także m.in. konstrukcje palenisk do kominków i pieców kuchennych). To on na przełomie XVIII i XIX wieku stworzył urządzenie do zaparzania wyposażone w sitko ubijające kawę. Chociaż wynalazek Thompsona w niczym nie przypominał współczesnych ekspresów – to na nim wzorowali się późniejsi eksperymentatorzy.

Pierwszy człowiek z patentem na ekspres

Nikogo nie zdziwi, że najważniejsze osoby związane z powstaniem i udoskonalaniem ekspresu to Włosi! Inspiracją dla Angelo Morindo było… samo życie! W wieku XIX rozkwit życia kawiarnianego spowodował niecierpliwość klientów, którzy musieli czekać w długich kolejkach po swoją upragnioną filiżankę kawy. Dotychczasowe ekspresy przygotowały ten napój dzięki parze wodnej, a Morindo opatentował znacznie szybciej działające urządzenie, wykorzystujące jednocześnie parę i wodę.

Pierwszy krok w doskonaleniu

Wielki i ciężki ekspres Morinda udoskonalił jego rodak – Luigi Bazzerra. Inspirując się wcześniejszym wynalazkiem, stworzył produkt znacznie mniejszy i działający jeszcze szybciej. Kawę z jego ekspresu można było zaparzyć w niezwykle (jak na ówczesne możliwości) krótkim czasie. Bazzerra, chociaż mądry i zdolny, miał problem z przekonaniem do wynalazku szerszego grona odbiorców. Promocyjny sukces zapewnił mu Desiderio Pavooni, skutecznie sprzedając liczne modele jego ekspresów.

Ekspres coraz mniejszy i szybszy!

Po I Wojnie Światowej nastąpiła duża zmiana w budowie ekspresu. Pier Teresio Arduino przebudował bojler (najważniejszą część ekspresu) i znacznie zmniejszył jego rozmiar.

Po kolejnej wojnie światowej przyszedł czas na próby zwiększenia ciśnienia pary wodnej. We wcześniejszych urządzeniach nie przekraczało ono 2 barów. Achille Gaggia stworzył nowy ekspres, w którym – dzięki użyciu tłoka sprężynowego – osiągnął wyjątkowy wynik, ciśnienie 10 bar. Kawa przygotowana w urządzeniu Gaggi była zdecydowanie gęstsza, a na powierzchni napoju pojawiała się uwielbiana przez wielu pianka.

Cud techniki Faema E-61

Stworzony w 1961 roku Faema E-61 był najbliższy współczesnym ekspresom do kawy. Wytwarzał ciśnienie przy pomocy pompy hydraulicznej zaciągającej wodę z wodociągu. Co więcej, działanie tego ekspresu oparte było na elektryczności. Urządzenie było małe, a czas parzenia kawy zbliżony do współczesnego. Ten ekspres zyskał ogromną popularność i to on najbardziej przypomina dzisiejsze ekspresy ciśnieniowe.

2018-04-16T10:54:43+02:00