• parzenie kawy

Sposoby parzenia kawy

Aromat i smak kawy zależą od wielu czynników, poczynając od pierwszego etapu, czyli uprawy roślin, na procesie parzenia kończąc. W zależności od tego jaki rodzaj parzenia wybierzemy, taki smak, moc i aromat naparu otrzymamy. Najbardziej optymalne jest przygotowywanie kawy z ziaren, które zostały zmielone bezpośrednio przed procesem parzenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy aby kawę trzymać w zamkniętym pojemniczku.

Kawa po turecku

W Polsce przyjęło się nazywać kawą po turecku napój zalewany wrzątkiem w szklance lub w filiżance. Prawdziwe parzenie kawy po turecku wymaga wiele cierpliwości i umiejętności. Przygotowuje się ją w specjalnym naczyniu nazywanym tygielkiem, do którego należy wsypać drobno zmieloną kawę wymieszaną w odpowiednich proporcjach z cukrem. Następnie mieszankę zalewa się zimną wodą i trzykrotnie podgrzewa, nie dopuszczając do wrzenia Kiedy napar zaczyna się gotować, poznamy to po podnoszącej się piance kawowej, tygielek ściągamy z ognia i czekamy, aż nieco ostygnie. Następnie ponownie podgrzewamy.

Kawa z ekspresu przelewowego i ciśnieniowego

Duża popularność ekspresów kawowych wynika z łatwości obsługi i świetnej jakości przygotowanego w nich naparu. Na rynku znajdziemy dwa typy ekspresów: przelewowe i ciśnieniowe. W ekspresie przelewowym woda przelewa się przez filtr, w którym znajduje się zmielona kawa. Zaparzony napój wlewa się cienką stróżką do dzbanka. W takich ekspresach często znajdziemy specjalny podgrzewać, dbający o zachowanie temperatury kawy. Inaczej proces parzenia przebiega w ekspresach ciśnieniowych. Służy on do przygotowania espresso, na bazie którego można stworzyć inne napoje kawowe. W tym wypadku przez drobno zmieloną kawę przelana jest woda o temperaturze bliskiej 90 stopni. Kawa stanowi opór dla cieszy przez co woda przepływa przez nią dość powoli, wyciągając z ziaren pełnię smaku.

Parzenie kawy w kawiarce

Innym sposobem parzenia kawy, jest przygotowanie jej w kawiarce. Kawiarka to trzyczęściowy czajniczek. Składa się ze dolnej części, którą wypełniamy zimną wodą, koszyczka na kawę oraz pojemnika ze specjalnym kominem, do którego wpływa gotowy napar. Czajniczek uzupełniony w kawę i wodę stawia się na kuchence. Doprowadzona do wrzenia woda z pierwszej warstwy przenika przez sitko z kawą, a następnie wypływa przez komin do podstawowej części czajniczka

2017-02-22T22:21:59+01:00