• kawa

Świadome kupno kawy, czyli jak czytać etykiety?

Wybierając kawę, najczęściej kierujemy się opisem umieszczonym na opakowaniu. Jeśli jednak chcemy skrócić sobie czas wyboru, zamiast długich stron tekstu, możemy zapoznać się ze skrótami literowymi i cyfrowymi oraz oznaczeniami słownymi, które także umieszczone są na opakowaniach kaw. Jakie informacje skrywają najczęstsze z nich?

 

Cyfrowe, literowe i słowne oznaczenia wielkości ziaren

Jedną z podstawowych informacji, którą możemy dowiedzieć się z owych tajemniczych skrótów, jest numer sita. Jak informacja ta jest zapisana i do czego jej potrzebujemy? Numer sita oznacza się dwiema cyframi przedzielonymi ukośnikiem (np. 17/18, czy 8/9). Sito o numerze 17/18 ma otwory o wielkości 17/18:64 cala. Informacja o numerze sita jest nam potrzebna, by dowiedzieć się o wielkości ziaren w danej paczce kawy. Im większe sito, tym większe, a co za tym idzie lepszej jakości, ziarna.

Rozmiar ziaren może być także przedstawiony literowo. Oznaczenie AAA dotyczy ziaren bardzo dużych, AA-dużych, A-średnich. Analogicznie, jeszcze mniejsze ziarna będą miały oznaczenia AAB, AB, ABB, B, C etc.

To nie koniec możliwości na oznaczenia wielkości ziaren. Obok nazw kawy często występują słowa, takie jak Excelso, Supremo lub Maragogype. W pierwszym przypadku sito ma rozmiar 18 (między AAA i AA); w drugim – jest nieco mniejsze. Ostatnia nazwa widnieje na opakowaniach kaw o niezwykle dużych ziarnach!

Jak wysoko rosły uprawy?

Wysokość upraw to także parametr, który mocno wpływa na smak kawy. W tym przypadku im wyższy parametr, tym lepiej dla nas. Wysokości nie oznacza się jednak w standardowych jednostkach długości, a za pomocą liter. Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje wysokości. Najlepszą dla nas jest SGH (Strictly High Grown) lub równoważna dla niej SHB (Strictly Hard Bean). Określają one te uprawy, które rosną na dużych wysokościach, gdzie drzewa kawowca wydają najtwardsze i najbogatsze w smaku owoce. Na drugim miejscu w hierarchii tego parametru są oznaczenia HG (High Grown) oraz HB (High Bean). Kupując produkt z tym oznaczeniem, wiemy, że kawowce, z którego zebrano ziarna, rosły nieco niżej, przez co mają trochę mniej rozbudowany profil smakowy.  Na ostatnim miejscu wśród oznaczeń wysokości znajduje się SSB (Strictly Soft Bean) oraz SB (Soft Bean) – nie są to produkty wysokiej jakości.

2019-03-21T14:30:09+01:00