• espresso

Espresso czy americano? Przewodnik po kawach

Odpowiedź na pytanie „idziemy na kawę?” jest prosta. Oczywiście, że idziemy! Znacznie trudniej robi się już w samej kawiarni. Wpatrujemy się w menu, a w nim tyle pozycji, że aż trudno się zdecydować. I o ile wiemy raczej, czego spodziewać się po espresso, caffe latte albo cappuccino, to już pozycje flat white, lungo czy macchiato mogą sprawiać problemy. Intryguje się nazwa kawowego napoju, ale nie wiesz, co się na nią kryje? Boisz się ryzykować i dla bezpieczeństwa zawsze zamawiasz tylko małą czarną? Przeczytaj nasz przewodnik, a świat kawy nie będzie miał już przed tobą tajemnic!

Espresso

Numer jeden wśród wszystkich kaw. Sedno smaku kawy i punkt wyjścia do stworzenia każdego innego kawowego napoju. Espresso to maleńka kawa o pojemności 25-30 ml, którą zaparza się przez 25 sekund w temperaturze 88-92 stopni C. Espresso jest czystą kawową esencją, jest bardzo skoncentrowane i wyraziste. Powinno się ją parzyć ze świeżo mielonych ziaren wysokiej jakości (najlepsza jest oczywiście włoska kawa Lavazza, Grosmi, Morgani). Nazwa tej kawy wzięła się od włoskiego przymiotnika espressivo, który oznacza ‘wyraźny’.

Cappuccino

Równie popularna co espresso kawa, dla Włochów obowiązkowa do śniadania. Mało tego – kto zamówi we Włoszech cappuccino po południu, ten od razu zostanie zidentyfikowany jako cudzoziemiec! Przepis na cappuccino również jest ściśle określony. Powstaje z połączenia jednego espresso z 100 ml mleka. Mleko poddaje się spienieniu, w wyniku którego zwiększa swoją objętość o 25 ml. Tradycyjnie przygotowane cappuccino powinno mieć zatem 150 ml, a na jego powierzchni powinna się znaleźć mleczna, idealnie kremowa (bez pęcherzyków powietrza) pianka o grubości 1-2 cm.

kawa lavazza

Americano

Czarna kawa powstała poprzez dolanie do espresso gorącej wody. W jakiej ilości? To już nie jest tak ściśle określone. Może to być ilość równa objętości samego espresso (a więc 25-30 ml, takie americano to we Włoszech tzw. short americano) lub większa, nawet do 470 ml. Tak silne rozcieńczenie nie jest jednak zbyt polecane. Wprawdzie napoju jest dużo, ale jest on praktycznie bez smaku!

Flat white

Tym razem kawa wywodząca się nie z Włoch, lecz z Australii albo Nowej Zelandii. To kawa na bazie podwójnego espresso uzupełnionego gorącym mlekiem. Na jej wierzchu nie ma pianki – stąd też wzięła się nazwa, flat, czyli płaska.

sklep z kawą

Caffe latte

Chyba najpopularniejsza kawa wśród Polaków. To silnie mleczny napój składający się z jednego espresso i aż 200 ml spienionego mleka. Podaje się ją w wysokiej przejrzystej szklance, w której dobrze widoczne są obie warstwy – kawa z mlekiem na dole, piana na wierzchu. Pamiętajmy, że jedyna słuszna nazwa tej kawy to właśnie caffe latte. Skracanie jej do samego „latte” spowoduje, że we włoskiej kawiarni zaserwują nam… mleko (wł. latte znaczy mleko).

2019-03-26T08:57:55+01:00