• kawa

Jaką kawę do ekspresu wybrać?

Wybór kawy do ekspresu często nie jest łatwy. Dzieje się tak z powodu mnogości produktów dostępnych na rynku. Kawy różnią się smakiem, aromatem, mocą i jakością. Po pierwsze kupując kawę należy wybrać pomiędzy kawą ziarnistą a mieloną. Jeżeli nasz ekspres do kawy posiada funkcję mielenia wybieramy kawy ziarniste, które uwalniają swój pełen smak i aromat dopiero tuż przed zaparzeniem, w momencie rozdrobnienia ziaren. Jeżeli nie dysponujemy młynkiem decydujemy się na kawę mieloną.

Ponadto podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na datę produkcji i przydatności do spożycia. Świeżość produktu jest niezwykle ważna. Kawa tuż przed terminem końca przydatności do spożycia może znaczeni różnić się w smaku od tej dopiero co wyprodukowanej.

Na jaki gatunek kawy się zdecydować?

Najbardziej popularną kawą powszechnie spożywaną jest Arabika. Charakteryzuje się ona łagodnym i kwaskowym smakiem. Kawy z gatunku Robusta mogą być bardziej goryczkowe i zawierają więcej kofeiny niż Arabika. Nie mniej popularne są mieszanki obu gatunków ziaren, dlatego warto przeczytać na opakowaniu przed zakupem, na jakie ziarna się decydujemy.

Gatunek kawy a rodzaj ekspresu.

Rodzaj kawy dostosowujemy do ekspresu, który posiadamy. Na rynku dostępne są ekspresy kapsułkowe, w których dokupuje się kawę w postaci przygotowanych przez producenta kapsułek. Należy przy tym pamiętać, że kapsułki innej firmy nie będą już pasować do naszego urządzenia, nawet jeżeli zbliżone są one do siebie kształtem i rozmiarem. Większą swobodę mamy w przypadku ekspresów ciśnieniowych automatycznych, które posiadają wbudowany młynek do mielenia kawy. Wybór produktów jest wtedy praktycznie nieograniczony.

W razie dalszych wątpliwości, warto zapoznać się z rankingami dostępnymi w Internecie, które szczegółowo opisują i klasyfikują dostępne na rynku produkty.  Należy jednak mieć na uwadze to, że mogą być one tendencyjne w zależności od tego kto jest autorem strony.

Różnimy się od siebie bardzo, dlatego nie ma prostego przepisu na wybór najlepszej kawy. Najprostszą metodą poszukiwania jest więc system prób i błędów,  gdzie po kolei testujemy kawy dostępne w sklepach i wybieramy smak najbardziej optymalny dla nas.

2019-03-20T16:05:54+01:00