• ziarna kawy

Jak poznać dobrą kawę?

Po czym poznać, że mamy do czynienia z naprawdę dobrą kawą? Dla laika wszystkie jej ziarna wyglądają tak samo, tym bardziej po zmieleniu.

Jak więc rozpoznać i kupić te lepsze gatunki?

Przede wszystkim… popatrzmy na skład, czyli sprawdźmy, jakie gatunki ziaren mamy w danej kawie. Najszlachetniejsze, przez co najczęściej stosowane odmiany ziaren kawowca to Arabica i Robusta. Ich produkcja, to w sumie 98 % całkowitej produkcji kawy na świecie, różnią się jednak pochodzeniem
i właściwościami. Spotykane są jeszcze dwa inne gatunki, to jest Liberica i Excelsa, ale ich udział w rynku jest niewielki. Czyli co, kupujemy zawsze tę samą kawę? Nie? To dlaczego jednak się różnią?

Odpowiedź jest prozaiczna. Arabica charakteryzuje się niską zawartością kofeiny, subtelną kwasowością i dyskretnym, niemal czekoladowym posmakiem. Jest bardzo wymagająca w uprawie, toleruje tylko klimat tropikalny i wysokość powyżej 900 m n.p.m. Mimo takich wymagań uprawiana jest w wielu krajach, m.in. w Brazylii, Etiopii i innych państwach Afryki, także w Kolumbii, Kostaryce czy na Jawie, Kubie i Sumatrze. Co kraj, to inne warunki, w których dojrzewała kawa, inne metody palenia i obróbki ziaren (co najczęściej robi się w kraju docelowego importu), wszystko to ma wpływ na końcowe doznania podczas picia naparu.

Z kolei Robusta to odmiana o bardzo intensywnym smaku, z wyraźną goryczką i z dużą zawartością kofeiny. Owocuje o wiele szybciej niż Arabica, jest też bardziej odporna na choroby czy niepogodę, dlatego również uprawiana jest w wielu krajach (kraje środkowoafrykańskie i Dalekiego Wschodu). Bardzo częstą praktyką jest wzmacnianie Arabiki domieszką Robusty, co daje nam możliwość czerpania tego, co najlepsze z obu odmian. Dlatego, aby mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości kawę, trzeba pamiętać o kilku rzeczach: jaki jest jej skład (a więc jakie odmiany zostały użyte; 100% Arabica to kawa łagodniejsza w smaku, Robusta jest ostra i niemal oleista, ze wspaniałą, gęstą cremą, na rynku istnieją także mieszanki wykorzystujące najlepsze cechy obu odmian) i skąd pochodzi dana kawa. W zależności od naszych potrzeb, wybierajmy właściwe proporcje mieszanek. Warto również wiedzieć, że producenci kawy, tak samo jak producenci wina mają swoje oznaczenia terenu, z którego pochodzi dana kawa oraz system oznaczeń jakościowych. I tak, dla Arabiki stosuje się system AA-A-B-C, dla Robusty zaś – I-II-III. Polecamy wreszcie zwrócić uwagę na dostawcę, gdyż nie zawsze kawa, którą kupujemy jest tą, którą chcemy kupić. Znane światowe marki, także kawowe, często są podrabiane! Możemy więc zapłacić za opakowanie, przykładowo, Lavazzy, w środku jednak znaleźć produkt niemający z Lavazzą nic wspólnego. Nie dajmy się nabrać na bardzo niskie ceny, dobra kawa to wysoka jakość produktu, a to odpowiednio kosztuje.

 

Jak dobrze zaparzyć kawę?

Ile osób, tyle opinii i smaków. Jedni będą woleli napar bezpośrednio zalany w naczyniu, inni sięgną po kawę z filtra lub tzw. prasy francuskiej, jeszcze inni kochają tylko i wyłącznie kawę z ekspresu, albo w ogóle – gotowaną, np. w tygielku. Wszyscy jednak powinni się stosować do kilku prawideł: nie zalewać kawy wrzątkiem (optymalna temperatura parzenia to ok. 90°C), parzyć przynajmniej cztery minuty, odpowiednio do własnych potrzeb zmielić (z drobno mielonej kawy wydobywa się więcej kofeiny). Smak, aromat i konsystencja zależą od sposobu przygotowania naszego napoju, ale dla ciekawości podajmy, jak przygotowuje się kawę degustatorom przed zakupem ziaren. Otóż do zaparzenia używa się 10g kawy (spokojnie, to tylko dwie łyżeczki!) i 150 ml gorącej wody. Parzy się około pięć minut. Temperatura picia – około 60°C. Czy jest to przepis na kawę idealną, tego nie wiadomo, warto jednak spróbować sobie przyrządzić taki napar, aby poczuć różnicę. Smacznego!

2017-01-04T15:02:37+01:00