Kawa ziarnista w Polsce. Fenomen rosnący z każdym rokiem
- Szczegóły
Krótka historia kawy w Polsce
Do Polski kawa zawitała w okolicach XVII wieku, szybko trafiając zarówno pod domowe strzechy, jak i do karczm. Dość prędko zaczęto także urozmaicać ją dodatkami:
- cukrem,
- mlekiem,
- alkoholem,
- cynamonem,
- kardamonem,
- śmietaną.
Kawa mielona to stosunkowo niedawny wynalazek, w Polsce szczególnie popularny przez okres PRL-u; do XX wieku pijano kawę wyłącznie ziarnistą, przyrządzaną na rozmaite sposoby. Obecnie kawa ziarnista, przez jakiś czas niedoceniana, na powrót przeżywa prawdziwy renesans i cieszy się rosnącą popularnością.
Dlaczego Polacy wybierają kawę ziarnistą?
Przede wszystkim klienci, decydujący się na kawę ziarnistą, mogą mieć pewność co do najwyższej jakości wyselekcjonowanych ziaren. W opakowaniu nie znajdą oni ziaren z uszkodzeniami, śladami po szkodnikach, odpadów czy ziaren z defektami. Aby wydobyć z kawy jej najlepsze właściwości, zaleca się jej mielenie maksymalnie 15 minut przed użyciem. Wybierając zatem kawę ziarnistą, a następnie poddając ją procesowi mielenia w proponowanych przez naszą firmę ekspresach z młynkiem, zyskujecie Państwo gwarancję doskonałego smaku i aromatu napoju. Na smak kawy ma również wpływ proces prażenia ziaren. Im trwa on dłużej, tym smak będzie bardziej wyrazisty. Dlatego należy uważnie czytać etykiety na opakowaniach, zwracając uwagę również na czas, dzielący prażenie ziarna od zbioru. Po wypaleniu ziarna będą zdatne do zaparzania przez dwa lata. Rytuał zaparzenia świeżo zmielonych ziaren kakaowca to czynność, od której warto zaczynać dzień. Nic bowiem nie może się równać aromatowi mocnej kawy o poranku!