• ekspres do kawy

Czym kierować się podczas wyboru ekspresu do gastronomii?

Kawiarnia na 30 czy 100 osób? 20 czy 50 kaw dziennie? Budżet na poziomie 2 czy 20 tysięcy złotych? Jeśli zastanawiasz się nad kupnem ekspresu do lokalu gastronomicznego, to odpowiedź na te pytania ma bardzo duże znaczenie. Zwłaszcza, że na rynku jest mnóstwo modeli, które czasem różnią się tylko szczegółami. Jak prawidłowo dobrać ekspres do potrzeb własnego lokalu? Pod uwagę bierzemy kilka parametrów.

1. Dla kogo jest twoja kawiarnia?

Pytanie może wydać ci się dziwne. Bo dla kogo może być kawiarnia? Dla lekarzy, matek z dziećmi, fanów muzyki klasycznej? Jasne, ale z punktu widzenia ekspresu do kawy taki podział na grupy społeczne nie ma znaczenia. Chodzi o podejście klientów do kawy.

Jeśli masz ambicję stać się kawiarnią dla koneserów, prawdziwych znawców, którzy są niezwykle wymagający wobec smaku kawy, postaw na ekspres kolbowy. Jeśli jednak celujesz w grupę klientów, którzy nie mają aż tak dużych wymagań wobec kawy, śmiało wybieraj spośród ekspresów automatycznych. Dla przeciętnego klienta kawiarni smak kawy z ekspresu automatycznego jest w pełni zadowalający i co najmniej o niebo lepszy od smaku kawy parzonej na co dzień w domowych warunkach. Jeśli chcesz przyciągnąć alternatywne grupy odbiorców (tzw. geeków, ludzi nieutożsamiających się z głównym nurtem, kulturą masową), podstawowy ekspres uzupełnij o mniej popularny sprzęt typu aeropress czy ekspres przelewowy.

2. Jakie miejsce w twojej ofercie zajmuje kawa?

Jeśli masz kawiarnię, to niewątpliwie pierwsze! Wówczas powinieneś poszukać ekspresu z jak najwyższej półki, jak najlepszy w cenie, na którą możesz sobie pozwolić. Jeśli twój budżet jest ograniczony, a ty mimo to nie chcesz rezygnować z jakości, rozważ wynajem ekspresów do kawy.

Centralne miejsce kawy w ofercie wymaga ponadto sprzętu o większych gabarytach, a więc mogącego przygotowywać więcej niż jedną kawę na raz. Taki ekspres powinien mieć jak najlepszy system oczyszczania i odkamieniania, tak, by ciągła potrzeba czyszczenia nie blokowała parzenia kawy w godzinach funkcjonowania kawiarni.

W pubach i lokalach, w których kawa jest tylko jedną z wielu pozycji w menu, możemy postawić na tańsze modele ekspresów automatycznych. Ekspres automatyczny jest tu o tyle wskazany, że parzy kawę o dobrym smaku, a od osoby go obsługującej nie wymaga zaawansowanych umiejętności baristycznych.

3. Ile średnio kaw dziennie będziesz podawać?

Od tego zależy, jakie moce przerobowe będzie musiał mieć twój ekspres. W małej kawiarni i innych lokalach, gdzie dzienne zamówienia nie będą przekraczały 20 kaw, wystarczy ekspres jednogrupowy. Przy liczbie do 50 kaw dziennie potrzebny będzie już ekspres dwugrupowy. Powyżej 50 kaw pracę znacznie ułatwi ci większy, np. trzygrupowy ekspres z większym bojlerem.

4. Ile wynosi twój budżet?

Ekspres automatyczny kupisz nawet za mniej niż tysiąc złotych, jednak im wyższe wymagania wobec jakości parzonej kawy i wydajności sprzętu, tym więcej trzeba zapłacić. Możesz pozwolić sobie na ekspres kolbowy do 4 tysięcy zł, ale będzie to model ręczny jednogrupowy, więc za jego pomocą na pewno nie obsłużysz średniej wielkości i dużych kawiarni. Np. przy budżecie 5-9 tysięcy zł możesz wybrać albo średni ekspres kolbowy, albo bogato wyposażony ekspres automatyczny. Chcesz zaspokoić potrzeby dużej liczby gości o zróżnicowanych gustach (nie tylko espresso, ale i wszelkie wariacje na temat kawy)? Wybór wydaje się więc oczywisty.

2018-04-16T10:54:50+02:00