• leasing ekspresu

Ekspres w firmie. Dzierżawa, zakup czy leasing?

Pierwszą rzeczą po jaką sięgamy w pracy jest najczęściej kawa. Nie ma nic lepszego niż dobra, aromatyczna napój, który świetnie działa na pobudzenie. Równie istotna jest ona podczas spotkań biznesowych. Szczególnie duże walory smakowe ma kawa z ekspresu ciśnieniowego, jednakże cena takiego urządzenia jest zwykle dosyć wysoka. Warto pamiętać, że zakup to nie jedyna droga do posiadania ekspresu. Przedsiębiorca może również dzierżawić ekspres lub wziąć go w leasing.

Zakup ekspresu

Kupując ekspres do firmy za gotówkę lub na raty mamy prawo jednorazowo zaliczyć jego wartość netto w koszty uzyskania przychodu, ale tylko wtedy kiedy zakup nie przekracza kwoty 3500 zł. Zakup droższego urządzenia powoduje konieczność ujęcia go w ewidencji środków trwałych i rozliczanie w koszty uzyskana przychodów odpisów amortyzacyjnych. Minusem zakupu ekspresu jest konieczność ponoszenia kosztów i ryzyka opieki techniczno-serwisowej. Ponadto po upływie kilku lat ekspres staje się przestarzały i zmuszeni jesteśmy do zakupu nowego sprzętu.

Dzierżawa ekspresu do kawy

Decydując się na dzierżawę ekspresu nie musimy na wstępie ponosić wysokich kosztów zakupu ekspresu. Wynajem długoterminowy pozwala obniżać ponoszone koszty na kilka sposobów. Po pierwsze, wynajem nie jest traktowany jako obciążenie kredytowe, w związku z tym firma zachowuje pełną zdolność kredytową. Ponadto opłaty wynajmu są liczone jako koszt uzyskania przychodu, co obniża zobowiązanie podatkowe. Po okresie najmu nie następuje konieczności wykupienia użytkowanego ekspresu. Serwis i naprawa ekspresu, podobnie jak sprzedaż przestarzałego modelu spoczywają na barkach firmy wynajmującej. Dzierżawa jest odpowiednią opcją dla klientów, ceniących proste rozwiązania.

Ekspres w leasingu

Wzięcie ekspresu w leasingu ułatwiają proste i sprowadzone do minimum procedury oraz brak konieczności przedstawienia dodatkowego zabezpieczenia. Sprzyja to małym i średnim firmom. Raty za ekspres w leasingu płacimy przez określony czas, stąd ma to niewielki wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa. Dużym plusem jest możliwość elastycznego kształtowania rat. Ponadto każda rata w wartości netto, traktowana jest jako koszty uzyskania przychodu. Leasing podobnie jak zakup produktu na raty obniża zdolność kredytową firmy. Po okresie spłaty, ekspres może być wykupiony przez firmę.

2017-02-22T21:56:01+01:00