• eksrpes

Jaki ekspres do gastronomii wybrać?

Niedługo ruszasz z kawiarnianym biznesem. Przed tobą wiele decyzji i zakupów, spośród których najbardziej kluczowym jest oczywiście ekspres do kawy. Kawa w kawiarni gra przecież pierwsze skrzypce, więc wybór ekspresu nie może być dziełem przypadku. Jakie ekspresy zaparzą kawę, której jako barista się nie powstydzisz? I jak dobrać sprzęt zgodnie z własnymi możliwościami finansowymi?

Rodzaje ekspresów, które śmiało możesz wziąć pod uwagę, to ekspresy ciśnieniowe, przelewowe oraz kawiarki. Różnic pomiędzy nimi jest bardzo dużo – od stopnia zaawansowania, przez smak parzonej przez nie kawy, po cenę. Ale wszystko po kolei.

1. Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Najbardziej profesjonalny sprzęt z możliwych. Do jego obsługi potrzebna jest wiedza, a najlepiej i doświadczenie. Jeśli więc jesteś dopiero na początku kariery baristy, a chcesz kupić tego typu ekspres – udaj się także na szkolenie.

Prostsze modele kosztują poniżej 4 tysięcy zł. To zazwyczaj ekspresy jednogrupowe (parzące na raz tylko jedną kawę), polecane przede wszystkich do mniejszych lokali. Sprzęt w przedziale cenowym 5-9 tysięcy zł nadaje się do większej gastronomii i wyposażony jest w funkcje usprawniające pracę z większą liczbą zamówień jednocześnie. Takie ekspresy mają np. pojemniejsze bojlery na wodę i większą moc. Oczywiście nie są to najbardziej zaawansowane ekspresy na rynku – ekspres do gastronomii nierzadko kosztuje 10-20 tysięcy i więcej. Na taki sprzęt powinni sobie jednak pozwolić tylko najlepsi. Jeśli zależy ci na dobrej jakości ekspresie ciśnieniowym kolbowym, lecz nie masz środków na jego zakup, rozważ dzierżawę ekspresów do kawy.

2. Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Najlepszy wybór dla mniejszych lokali oraz miejsc, w których kawa niekoniecznie stoi w centrum zainteresowania. Jego obsługa jest dość intuicyjna, większość czynności wykona za ciebie sam. Ekspres kolbowy wymaga osobnego zmielenia kawy, odmierzenia potrzebnej porcji i jej właściwego ubicia – w ekspresie automatycznym odbywa się to… automatycznie. Ekspres wyposażony jest w młynek, pojemnik na wodę i fusy. Wiele modeli ma także spieniacz do mleka, więc za ich pomocą można też łatwo przygotować wszelkie warianty kawy z dodatkiem mleka – caffe latte, macchiato, cappuccino itp. Ekspres automatyczny wymaga od ciebie tylko nasypania kawy, wlania wody i naciśnięcia guzika, który uruchomi przygotowywanie kawy.

Ekspres automatyczny możemy kupić do tysiąca złotych, ale możemy zainwestować także w taki do 4 tysięcy. Przydatną funkcją jest programowanie proporcji przygotowywanego naparu (wersja mała, średnia i duża). Droższe modele są łatwiejsze w czyszczeniu – zwykle mają automatyczny system czyszczenia i usuwania kamienia. Lepszej jakości jest także dysza spieniająca mleko, a że klienci uwielbiają mleczne kawy z kremową pianką, warto to wziąć pod uwagę. Ekspresy kosztujące od 4 do 9 tysięcy zł poradzą sobie w lokalach organizujących duże eventy oraz wszędzie tam, gdzie obsługą ekspresu nie będzie zajmował się jeden profesjonalny barista, ale wiele osób, spośród których nie każdy ma umiejętności baristy.

2018-04-16T10:54:49+02:00