• kawa

Historia czarnego napoju – kilka słów o kawie cz. I

Każdy zna piękny, głęboki kolor i wspaniały aromat kawy. Trudno wyobrazić sobie bez niej poranną pobudkę. Ale jaką drogę przez wieki przeszła ta niezwykła substancja nim zagościła na naszych stołach? Jak była przyrządzana nim wynaleziono nowoczesne ekspresy? A wreszcie skąd pochodzi?

Legendy i przypuszczenia

O odkryciu kawy krążą dwie legendy. Pierwsza opowiada o sufim Shaikh Ash-Shadhilemie, który podczas wędrówki po Afryce spotkał stado niezwykle pobudzonych kóz. Aby odkryć co wpłynęło na ich zachowanie spróbował owoców, które jadły zwierzęta. Po chwili zauważył, że na niego również działają pobudzająco. Druga legenda jest analogiczna do pierwszej historii, z tym wyjątkiem, że opowiada o  etiopskim pasterzu Kaldi. Pewne jest jedno, owoce kawowca znane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Co ciekawe nie przyrządzało się z nich naparu, a podawane były w formie gotowanej z dodatkiem masła i soli. Po kilkuset latach, prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku ziarna zostały przywiezione przez kupców arabskich do Jemenu. Z czasem wypracowano tam metodę prażenia nasion, co pozwalało na wytwarzanie z nich napoju.

Kawa w świecie arabskim

Nie minęły dwa stulecia od sprowadzenia kawy do Jemenu, a arabski port na Al-Mucha, położony na południowym krańcu Morza Czerwonego był dużym ośrodkiem handlu ziarnami rośliny zwanej korwet. Wraz z arabską ekspansją zwyczaj picia kawy rozpowszechnił się po Biskim Wschodzie. Jednakże napój, ze względu na swoje właściwości budził wiele kontrowersji i były obiektem krytyki religijnych ortodoksów, w związku z którymi został zabroniony w 1511 roku w Mekkce, a w 1523 w Kairze. Kawa była jednak tak popularna, że wkrótce zakazy zostały zniesione, a już w 1554 roku w Stambule otwarto pierwszą kawiarnię. Z czasem kontrowersje dotyczące kawy ustały, a Turcja stała się prawdziwym mocarstwem kawowym.

2017-02-22T22:01:27+01:00