• kopi luwak

Kopi Luwak – najdroższa kawa świata

Dobra, aromatyczna kawa jest podstawą każdego poranka i spotkania towarzyskiego. Czarny napar z dobrej jakości mieszanki, przygotowany w ekspresie ciśnieniowym zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienie. Co jeśli jednak mamy ochotę na odrobinę luksusu? Na rynku kawowym znajdziemy pewien szczególny rodzaj ziaren. Kopi Luwak to kawa pochodząca z południowo-wschodniej Azji, zaliczana do najdroższy kaw na świecie. Jej szczególny aromat i smak oraz wysoka cena wynikają ze specyficznego procesu produkcji.

Proces produkcji

Kopi Luwak pozyskuje się z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia łaskuna muzanga, zwanego popularnie cywetą, a lokalnie luwakiem. Łaskun żywi się tylko najlepszymi owocami kawowca, nie trawiąc jednakże jego nasion, a jedynie miąższ. Ziarna po delikatnym nadtrawieniu i sfermentowaniu przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane wraz z odchodami, w niemalże nienaruszonym stanie. Kawę Luwak wytwarza się w Indonezji, głównie na wyspach Sumatra, Suawezi i Jawa. Proces wytwarzania Copi Luwak ma wielowiekową tradycję. Nim kawę zaczęto produkować na dużą skalę, korzystając z hodowli łaskuna, wytwarzano ją z odchodów zwierząt żyjących na wolności. Osoby zajmujące się pozyskiwaniem ziaren kawy musiały tropić łaskuny nocami. Kawa produkowana w ten sposób była podobno jeszcze lepsza, niż ta pochodząca od zwierząt trzymanych w klatkach. Działo się tak, ponieważ łaskuny zjadały jedynie najlepsze ziarna kawy.

Jak smakuje Kopi Luwak

Według basistów oryginalna i przyrządzona we właściwy sposób Kopi Luwak pozwala na uzyskanie naparu, który swoją konsystencją przypomina syrop klonowy. Kawa ma aksamitny wygląd, intensywny aromat z wyraźną nutą czekolady i karmelu. Jej bogaty i łagodny smak jest nie do podrobienia. Ciekawy i oryginalny smak kawy wynika z pozbawienia ziaren w procesie trawienia zewnętrznej otoczki, zawierającej najwięcej olejków eterycznych i aldehydów. Ponadto w trakcie trawienia na powierzchni ziaren wytwarzane są mikropory, decydujące o jej niepowtarzalnym aromacie.

2017-02-22T22:13:30+01:00