• ekspres do kawy

Odkamienianie ekspresu do kawy

Każdy ekspres, niezależnie od rodzaju czy marki wymaga pielęgnacji. Brak jego odpowiedniej konserwacji i czyszczenia może nie tylko obniżyć jakość przygotowywanej kawy – może także dojść do uszkodzenia sprzętu. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest już serwis ekspresów do kawy. Najważniejszym elementem oczyszczania ekspresu jest jego odkamienianie.

Kiedy należy przeprowadzić odkamienianie?

Nowsze ekspresy automatycznie przeprowadzają ten proces, inne posiadają natomiast funkcje informowania użytkownika o konieczności odkamieniania – dzięki temu od razu wiemy, że należy usunąć zalegający kamień.

Należy jednak pamiętać, że sygnał z ekspresu pojawia się po przepłynięciu przez ekspres określonej ilości wody. Jeżeli rzadko korzystamy z ekspresu bo pijemy 1-2 kawy dziennie to paradoksalnie ekspres będzie wymagał odwapniania już po miesiącu, mimo że tego jeszcze nie zasygnalizuje.

Ponadto znaczącą rolę odgrywa twardość wody. Pamiętajmy, że nie wolno używać wody z butelek! Korzystanie z takiej wody mineralnej może spowodować zapchanie ekspresu już po kilku dniach. Wszystkie minerały, które znajdują się w wodzie osadzą się w przewodach ekspresu i grzałce, a wcale nie poprawi ona walorów smakowych kawy. Woda w ekspresie podgrzewana jest kilkukrotnie przez co wszystkie minerały wytrącają się, a my w filiżance otrzymujemy wodę niemal destylowaną. Aby mieć pewność, że ekspres jest czysty, wykonujmy odwapnianie średnio raz na 2 miesiące. Chyba, że urządzenie zasygnalizuje taką konieczność wcześniej.

Natomiast w przypadku urządzeń, które nie mają tej funkcji najlepiej przeprowadzać czyszczenie co ok. 200-300 zaparzonych kaw. Liczenie każdej filiżanki kawy byłoby oczywiście niezwykle mozolnym i uciążliwym zajęciem, dlatego też wystarczy określić średnią ilość spożywanych kaw w ciągu dnia i na tej podstawie oszacować, kiedy będzie pora na czyszczenie.

Jaki preparat wybrać?

Każdy producent ekspresów do kawy zaleca różne środki czyszczące, które są przystosowane do ich urządzeń. Dlatego też najlepiej stosować sugerowane preparaty. Forma preparatów jest inna (na rynku dostępne są płyny, tabletki czy proszki) inne może być też natężenie określonych składników. Ekspresy zazwyczaj są ustawione na stosowanie dokładnie sprecyzowanych środków producenta. Dlatego też w przypadku zastosowania innych preparatów (czy też domowych metod jak np. wykorzystanie octu) może dojść do uszkodzenia ekspresu. Użyta substancja może też nie odkamienić automatu i zepsuć smak przygotowywanej przez nas kawy.

Jak powinien wyglądać proces odkamieniania?

Gdy ekspres już nas poinformuje o konieczności usunięcia kamienia (lub została zaparzona określona ilość kaw) należy przeprowadzić odkamienianie. Bardzo ważne jest tutaj stosowanie się do zaleceń producenta, które zostały zamieszczone w instrukcji. Dzięki temu unikniemy pomyłek i będziemy mieć pewność, że ekspres będzie dobrze wyczyszczony.

To, jak dokładnie powinien przebiegać cały proces odkamieniania, zależy przede wszystkim od rodzaju ekspresu. Zarówno ekspresy automatyczne jak i kolbowe powinny być regularnie oczyszczane z kamienia, jednak czynność ta różni się w obu przypadkach. O tym jednak przeczytają Państwo w naszym kolejnym wpisie.

2018-04-16T10:54:54+02:00