• kawa

Pogłębiając smak kawy – przewodnik po przyprawach, syropach i alkoholach

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Populacja ludzkości wypija jej średnio… 400 mld filiżanek rocznie! Skoro cały świat pije kawę, to nic dziwnego, że w różnych częściach globu znacznie różnią się od siebie kawowe zwyczaje i smaki.

To Włosi są niekwestionowanymi mistrzami kawy. Włoskie espresso i cappuccino rozpowszechniły się na cały świat. Typowe dla tej nacji jest picie kawy… na stojąco! Francuzi z kolei zmienili włoskie małe filiżanki na duże kubki, a nawet miseczki – chcą po prostu, by na rondzie naczynia móc zmieścić bagietkę lub croissanta. Najpopularniejszą przyprawą do kawy jest cukier. Tu prym wiodą Turcy, których kawa jest „czarna jak noc i słodka jak grzech”. Mleko jest także popularnym dodatkiem do tego napoju. Cafe au lait uwielbiają Wietnamczycy, szczególnie w wersji z mlekiem skondensowanym. Prawda jest taka, że co kraj to obyczaj i smak kawowy. Mleko i cukier łączone z kawą są popularne na całym świecie, jednak jest mnóstwo innych możliwości!

Zacznijmy od podstaw

Na początku warto wiedzieć, że najzdrowsza i najsmaczniejsza jest kawa z ekspresu przygotowywana z kawy ziarnistej. Na rynku jest wiele różnych modeli ekspresów, warto jednak inwestować w takie, które są polecane przez specjalistów, baristów i smakoszy kawy. Na tym polu prym wiodą modele ekspresów z serii Saeco Lirika. Smak kawy zależy jednak przede wszystkim od ziaren, które kupujemy – najlepiej, by były kupowane w profesjonalnych sklepach, gdyż tylko wówczas mamy pewność, że kawa była dobrze przechowywana. Z polecanych marek należy na pewno wymienić cenioną na świecie kawę Lavazza oraz Grosmi. Jeśli tylko mamy dobry sprzęt oraz ziarna, wówczas możemy zaczynać zabawy ze smakiem czarnego napoju.

Na rozgrzewkę

Na początek coś na niepogodę. Skoro za oknami jesień, warto poznać przepis na kawę, która rozgrzeje i pobudzi nas w te chłodne, senne dni. W naprawdę mroźne poranki warto wypić kawę z dodatkiem cynamonu, kardamonu, imbiru, goździków, miodu i chili. Tak aromatyczny napój ma właściwości rozgrzewające i pobudzające. Chili i kardamon dodatkowo działają bakteriobójczo, co tym bardziej przyda się w tym jesienno-zimowym okresie. Każdą z przypraw najlepiej dodawać po pół łyżeczki.

Coś mocniejszego

Oczywiście nie tylko przyprawy rozgrzewają. Wiedzą to zapewne wszyscy, którzy spróbowali kawy po irlandzku. Ten prosty napój przygotowuje się, dodając do espresso dwie łyżeczki cukru i kieliszek irlandzkiej whisky. Na koniec na tak przygotowaną kawę nakłada się łyżkę śmietany. Alkoholową wersją kawy jest także mniej znana na świecie kawa po rosyjsku. Najpierw przygotuj w ekspresie espresso, a później dodaj łyżeczkę cukru oraz kieliszek wódki. Na wierzch nałóż śmietanę. Obie kawy są pyszne i naprawdę rozgrzewające!

Kawa ze smakiem!

Na rynku dostępne jest mnóstwo syropów, które idealnie sprawdzą się w połączeniu z kawą latte. Spieniacze mleka dostępne są we wszystkich profesjonalnych ekspresach. To kolejny powód, by kupić któryś z nich – ze względu na możliwość przygotowania pysznego latte. Ten rodzaj kawy jest niezwykle podatny na różne manipulacje smakiem. Wystarczy do spienionego mleka i espresso dodać syrop karmelowy i mamy Latte Carmel. Sos czekoladowy oraz czekoladowa posypka sprawią, że zwykłe latte zmieni się w Latte Choco. Gdy wkrótce nadejdzie bożonarodzeniowy czas, wówczas spróbujmy syropu cynamonowo-imbirowego i przypraw korzennych z pierwszego podanego tu przepisu. Latte pierniczkowa stworzy najpiękniejszy, świąteczny klimat!

Kawa jest napojem popularnym, ale jednocześnie niezwykle różnorodnym. Warto poznawać różne rodzaje kaw i samemu bawić się jej smakiem. Nie popadajmy w kawową rutynę!

2018-04-16T10:54:47+02:00