• kawa ziarna

Jak prawidłowo przechowywać kawę?

My, kawosze, cenimy kawę nie tylko za jej pobudzające właściwości, bez których poranki stanowiłyby prawdziwe wyzwanie. Kluczowy jest też oczywiście jej smak oraz aromat. Aby nie straciła swoich naturalnych walorów smakowych, kawa powinna być odpowiednio przechowywana. Odpowiednio, czyli jak?

Czy kawa ma termin ważności?

Kawa, jak każdy produkt spożywczy, ma określony termin przydatności. Może on być różny: poniżej 6 miesięcy, a niekiedy nawet wynoszący więcej niż 2 lata. Zależy to od różnych czynników: terminu wypalania ziaren, ich gatunku czy sposobu, w jaki kawa została zapakowana. Jednak nie oszukujmy się – po tak długim czasie kawa zwietrzeje, straci swój wyjątkowy aromat i nie będzie smakowała tak jak wcześniej.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie kawy w ziarnach. Mieląc je na bieżąco, wedle naszego zapotrzebowania, będziemy mogli delektować się cudownym zapachem każdego dnia. Jednak nawet ziarna muszą być prawidłowo przechowywane, aby zachowały swoje smakowe właściwości.

Kawa w lodówce dłużej zachowa aromat? Mit!

Pewnie wiele osób słyszało o tym sposobie przechowywania kawy. Jednak jest to metoda, której należy unikać jak ognia. Proces chłodzenia (albo zamrażania) sprawia, że olejki smakowe zawarte w kawie ulegają rozpadowi i nawet najlepiej zamknięta kawa straci swój aromat. Dlatego miłośników kawy uprzedzamy: nigdy nie chowajcie kawy do lodówki! Nawet najwyższej jakości kawa po takich zabiegach utraci swoje walory smakowe, a tego przecież nie chcemy.

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie kawy w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła takich jak kuchenki czy grzejniki.

Słoiki, puszki i inne sposoby

Po otwarciu opakowania kawa powinna zostać przesypana do szczelnego naczynia – wtedy jej aromat utrzyma się zdecydowanie dłużej. W sklepach znajdziemy mnóstwo stylowych puszek czy słoików do przechowywania kawy, które elegancko prezentują się na kuchennej półce. Szczelnie zamknięty słoiczek sprawdzi się tylko w sytuacji, gdy będzie przechowywany w szafce. W innym przypadku promienie słoneczne będą negatywnie wpływać na wystawione w ten sposób ziarna.

Można spotkać też zwolenników przechowywania kawy w oryginalnym opakowaniu. Najczęściej wykonane są z trwałych, nie przepuszczających powietrza materiałów (dzięki temu kawa nie wietrzeje). Dodatkowo wyposażone są w niewielkie zawory zwrotne, które umożliwiają odgazowanie kawy – „oddycha” ona od środka na zewnątrz torby. Po otwarciu opakowania wystarczy spiąć je klipsem i wstawić do szafki. Jednak nie ma tu gwarancji, że będzie to całkowicie szczelne zamknięcie.

Zapewniając naszej ulubionej kawie odpowiednie warunki będziemy mieć pewność, że po zaparzeniu będziemy mogli delektować się jej prawdziwym, intensywnym aromatem. A jest to coś, co kawosze lubią najbardziej.

2018-04-16T10:54:55+02:00