• latte

Rodzaje kaw i sposoby ich podawania

Kawa nie jedno ma imię, można ją przygotować na bardzo wiele sposobów. Większość kaw podawanych w kawiarniach przygotowana jest na bazie espresso. Bazę dla napojów kawowych uzyskuje się, korzystając z ekspresu ciśnieniowego. W ekspresie woda przepuszczana jest przez kawę po dużym ciśnieniem.

Espresso i espresso macchiato

Espresso kojarzy się głównie z włoską tradycją kulinarną. Ta najbardziej tradycyjna kawa jest podstawą wielu napojów kawowych. Dobrze przyrządzone espresso można poznać po kremowej piance na powierzchni. Kawę serwuje się w niewielkich, porcelanowych filiżankach w kształcie cylindra. Espresso podaje się z cukrem i szklanką wody. Już samo espresso może występować w kilku rodzajach, m.in. w wersji lungo, czyli sporządzone z większą ilością wody oraz ristretto – analogicznie z mniejszą ilością wody. Espresso w wersji macchiato bazuje na esencjonalnym, klasycznym naparze, do którego dodaje się odrobinę spienionego mleka.

Cappuccino i cafe latte

Cappuccino to napój na bazie kawy, wymyślony przez mnichów z zakonu kapucynów. Cappuccino jest łagodną kawą, składającą się z naparu espresso, ciepłego mleka i mlecznej piany. We Włoszech pija się ją o poranku, jako dodatek do śniadania. Klasyczne cappuccino podaje się w porcelanowych filiżankach o pękatym kształcie i większej niż w przypadku espresso pojemności. W kawiarniach znajdziemy cappuccino chiaro serwowane z większą ilością mleka, mocniejsze scuro z odrobiną mleka oraz cappuccino freddo, czyli odmianę schłodzoną. Innym rodzajem kawy z dodatkiem mleka jest cafe latte. Cafe latte podaje się zazwyczaj w wysokich szklankach lub dużych filiżankach. Kawę przyrządza się najczęściej w proporcjach 1/3 espresso oraz 2/3 ciepłego, spienionego mleka.

Caffe coretto, noisette, melange

Mniej znanymi napojami kawowymi są cafe Loretto, moisette i melange. Cffe Loretto to kolejna kawa z włoskim rodowodem, do której dodaje się niewielką ilość alkoholu i cukru. Serwuje się ją w niewielkich, niskich szklaneczkach. Cafe noisette natomiast kawą szwajcarską. Jej specyficzny aromat tworzy wiśniówka. Kawę wlewa się do pękatej filiżanki i podaje z porcją lekko ubitej śmietany, skropionej odrobiną wiśniówką. Melangr albo Wiener melange wywodzi się z Austrii. Przygotowuje się ją na bazie podwójnego espresso z dodatkiem gorącego mleka. Występuje w różnych odmianach: w niektórych ilość mleka jest równa ilości kawy, do innych dolewa się gorącą czekoladę.

2017-02-22T22:18:48+01:00