• ekspres do kawy

Jak wybrać ekspres ciśnieniowy

7/9/25/88-92 te liczby oznaczają miarę doskonałości espresso italiano ustaloną przez Włoski Instytut Espresso Italiano. Oznacza ona 7 gramów zmielonej kawy, przez którą pod ciśnieniem 9 barów w ciągu 25 sekund przepuszcza się 25 mililitrów wody o temperaturze od 88-92 stopni Celsjusza. Poranek, nawet poniedziałkowy, z filiżanką takiej kawy na pewno będzie znacznie przyjemniejszy. Aby móc cieszyć się najlepszym smakiem, nie tracąc wiele czasu na jej przygotowanie, warto zainwestować w ekspres ciśnieniowy. Warto pamiętać, że wybierając ekspres do kawy kupujesz maszynę, która powinna służyć wiele lat.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Na rynku znajdziemy trzy rodzaje ekspresów ciśnieniowych: ręczny, automatyczny i półautomatyczny. Ekspres ręczny, zwany również profesjonalnym wymaga od użytkowników umiejętności baristy. Mieszankę kawy, z której przygotowujemy napar wsypujemy do porta-filtrów po czym ugniatamy. Należy pamiętać, że istnieją odpowiednie normy nacisku tempera na kawę. Wynoszą one od 15 do 20 kg. Jeżeli kawę ubijemy zbyt mocno, espresso będzie spalone, jeżeli zbyt słabo kawa będzie rozwodniona. Równie istotna jest także ilość wody i czas parzenia. Zdecydowanie prostszymi w obsłudze są ekspresy automatyczne. W tym przypadku nasz udział w procesie parzenia kawy ogranicza się jedynie od uzupełnienia zbiornika z wodą i kawą. Ekspres sam zmieli ziarna, odmierzy stosowną porcję i zaparzy. Fusy natomiast gromadzone są w specjalnym zbiorniku, który należy opróżniać raz na jakiś czas.

Filiżanka mlecznej pianki

Wybierając ekspres automatyczny należy przede wszystkim określić, jaką kawę najczęściej robimy. W przypadku, kiedy chętnie pijemy kawy mleczne, warto wybrać ekspres z systemem podgrzewającym i spieniającym mleko. Najprostszym z systemów jest specjalna dysza, która włożona do dzbanka z mlekiem, pozwoli na uzyskanie gęstej pianki. Jeżeli szukamy bardziej profesjonalnego rozwiązania, warto zastanowić się nad systemem cappucinatore. Jego działanie polega na tym, że do pojemnika z mlekiem wkłada się specjalny wężyk, a filiżankę podstawia się pod dyszę, z której wylewa się spienione mleko.

2017-02-22T22:09:39+01:00