• ekspres do kawy

Wynajem ekspresu do kawy – czy warto?

Prowadząc działalność gospodarczą nie zawsze mamy wolne środki, żeby je zainwestować w rozwój firmy. A czasem przydałoby się, żeby w sytuacji negocjowania ważnego kontraktu rozluźnić atmosferę filiżanką aromatycznej kawy. Albo chcemy wreszcie przestać podawać w naszym mini-barze podłą rozpuszczalną i zastąpić ją normalną kawą z ekspresu, przynajmniej na próbę. Cóż, skoro nie możemy (lub zwyczajnie nie chcemy) kupić ekspresu, można rozpatrzeć wynajem takiego urządzenia. Rozwiązanie to wydaje się być nieopłacalne, ale to tylko pozory! Najwięksi producenci i dystrybutorzy kaw czy ekspresów oferują usługi tego typu i cieszą się one zainteresowaniem. Wynajem ma swoje zalety i nigdy nie wiadomo, czy wskutek tej decyzji nie zmienimy jednak zdania co do zakupu. Może właśnie o to tu chodzi?

Wynajem ekspresu – na czym polega?

Dzierżawa ekspresu zwykle polega na kupnie… kawy. Dzierżawca zobowiązuje się do zakupu określonej ilości kawy (w kg) i w zamian za to może użytkować ekspres. Umowa zwykle obejmuje model urządzenia, minimalną liczbę sprzedanych kaw i długość okresu użytkowania. Może ona obejmować jeden z powyższych elementów albo wszystkie na raz, zależy od wybranej firmy – dostawcy. Warto przemyśleć lub spytać doradcę o rodzaj urządzenia i miesięczne minimalne zamówienia potrzebne nam do pracy. Nie będziemy przecież do niewielkiego, kilkuosobowego biura zamawiać maszyny mającej wydajność 100 kaw dziennie, zaś do gastronomii sprzętu o specyfikacji domowego urządzenia, bo ten zaraz się zepsuje, nie wytrzymując „ciśnienia”. Ten problem często pojawia się przy zakupie urządzenia, niekiedy konsumenci bywają skuszeni urodą i funkcjami domowych ekspresów, kupują więc taki do biura zapominając, że będzie on tam o wiele ciężej pracował, niż w domu, przez co o wiele łatwiej ulegał awariom. Równie ważne jest podjęcie decyzji o kupnie, bądź wynajmie takiego ekspresu na potrzeby gastronomii, gdzie kawy produkuje się w zasadzie przemysłowe ilości. W takich okolicznościach nawet całkiem niezły ekspres automatyczny może odmówić posłuszeństwa, tu potrzebna jest wyjątkowo solidna konstrukcja. Oczywiście, wszystko zależy przede wszystkim od oferty i klasy lokalu i roli, jaką w nim będzie grała kawa. Tu również pomoże nam doradca.

Zalety dzierżawy ekspresu do kawy

Po co wynajmować, jak można kupić i mieć? Taki argument najbardziej przemawia chyba do Polaków, narodowości, która od 1945 r. niemal chronicznie doświadczała braków wszelkich możliwych dóbr konsumpcyjnych i myślenie to przekazuje sobie z pokolenia na pokolenie. Przysłowie mówi „kto swoje nosi, ten się nie prosi”, coś więc jest na rzeczy. Dziś, na szczęście, ta postawa powoli odchodzi do lamusa. Po pierwsze, ekspres można wynająć na próbę i jeśli sprzęt zda egzamin – kupić go. Po drugie – jeśli jednak nie jest to dobry pomysł dla naszego biznesu – maszynę można bez większych formalności oddać i zapomnieć. Inaczej, niż w przypadku sprzedaży używanego już ekspresu. Dzierżawa ekspresu do kawy lepiej sprawdzi się w nowych, debiutujących lokalach gastronomicznych (długość życia restauracji w Polsce jest mizerna, mamy bardzo niewiele lokali o wieloletniej obecności na rynku, większość przybytków to efemerydy znikające góra po dwóch latach), ale także w przestrzeni coworkingowej i biurach, które powstały np. w celu realizacji tylko jednego projektu. Do zalet dzierżawy zaliczyć możemy również zerową amortyzację sprzętu; należy on do firmy oddającej go w wynajem, ona więc z reguły zajmuje się konserwacją czy naprawami serwisowymi. Jest jeszcze czynnik ekonomiczny: comiesięczną opłatę za taką dzierżawę kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodu, co pomniejsza wysokość płaconego przez firmę podatku dochodowego. Bez względu jednak, na co się zdecydujemy, kupno czy dzierżawę, oba rozwiązania będą miały jedną, ale najważniejsza zaletę. Będziemy pić pyszną kawę, przygotowaną w ekspresowym tempie!

2017-01-04T15:05:44+01:00